Nauczyciele duchowi

W poszukiwaniu duchowych drogowskazów

Laozi

Laozi (Lao Tsy)

Laozi - starożytny chiński filozof, twórca taoizmu. Autor Daodejing, jednej z najważniejszych ksiąg taoizmu, zarówno filozoficznego, jak i religijnego.

Okres życia tej legendarnej postaci jest zwykle datowany na VI wiek p.n.e., czyli te same czasy, w których żył Konfucjusz. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że Laozi faktycznie żył w okresie Walczących Królestw, czyli w V lub IV wieku p.n.e.

Legenda Laozi

Nie ulega wątpliwości, że Laozi jest centralną postacią w kulturze chińskiej. Przypisywane mu nazwisko Li sprawiło, że za swego przodka uznała go dynastia Tang, założona przez Lǐ Yuāna (李淵) w 618 roku. Choć istnieją teksty próbujące argumentować pokrewieństwo, nie ma na to żadnych niepodważalnych dowodów.

Dokładna data śmierci Laozi nie jest znana. Istnieje na ten temat wiele legend. Jedna z nich wspomina o jego podróży na zachód, podczas której został zatrzymany przez strażnika imieniem Yinxi. Ten, według legendy, zabronił przejścia Staremu Mistrzowi, dopóki nie spisze on swoich nauk. Tak powstała Daodejing. Po jej napisaniu Laozi mógł ruszyć dalej na zachód, a wszelki słuch po nim zaginął.

Jedna z legend zdradza, że Laozi (w niektórych wersjach już po swojej śmierci) przebywszy Himalaje, trafił do Indii, gdzie został nauczycielem Gautamy Buddy (lub nawet jego ojcem). Takiego poglądu nie popierają jednakże buddyści, a w swoich zapiskach historycznych nie posiadają żadnych dowodów, czy choćby poszlak, wskazujących na Laozi jako nauczyciela Buddy.

Wraz z rozwojem tzw. taoizmu religijnego, w okresie dynastii Han, Laozi zaczął być postrzegany jako bóstwo. Od tego czasu jest przedstawiany jako nieśmiertelny (xian), który dzięki odpowiednim ćwiczeniom osiągnął nadludzkie moce. Przekształcenie taoistycznej doktryny filozoficznej Laozi w religię wydaje się być sprzeczne z przekonaniami Laozi oraz Zhuang Zi.

Koniecznie przeczytaj

Laozi - cytaty

Laozi - cytaty

Najciekawsze cytaty autorstwa Laozi (Lao Tzu), starożytnego mistrza, którego uważa się za prekursora taoizmu... Czytaj całość »

Życie Laozi

Historia Laozi

O to, czy Laozi był postacią historyczną, spory toczyły się bardzo długo. Do dzisiaj zresztą nie ma całkowitej zgody... Czytaj całość »

Daodejing

Tao Te Ching

Tao Te Ching (lub Daodejing), znana również jako "Laozi wuqian wen", czyli "Księga 5000 znaków Laozi"... Czytaj całość »

Laozi w pigułce

Inna pisownia imienia: Lao Tse, Lao Tu, Lao-Tzu, Lao-Tsu, Laotze, Lao Zi, Laocius
Język: chiński 老子
Znaczenie dosłowne imienia: Stary Mistrz
Prawdziwe nazwisko: Li Er (李耳)
Nazwisko pośmiertne: Li Dan (李聃)


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Laozi (Lao Tsy)

Żył: VI wiek p.n.e.

Spis treści:

  1. Laozi
  2. Tao Te Ching

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: laozi, laozi filozofia, laozi pdf, laozi online, laozi cytaty, laozi daodejing, laozi tao te ching.