Nauczyciel duchowy

Nauczyciel duchowy

Kim jest nauczyciel duchowy? | Fot. Pixabay

Idąc przez życie, każdy z nas korzysta z pomocy nauczycieli w prawie każdej dziedzinie. Od najwcześniejszego dzieciństwa przyswajamy wiedzę o świecie, ludziach i samych sobie. Nie inaczej jest w kwestii rozwoju duchowego. Tutaj jest potrzebny naprawdę dobry nauczyciel duchowy.

Chcąc czynić postępy, powinniśmy korzystać ze wskazówek nauczycieli. Rozwój duchowy jest jak podróż przez nieznany kraj bez mapy. Jeśli nie będziemy pytać napotkanych po drodze osób o właściwy kierunek, z pewnością zabłądzimy. Po to istnieją przewodnicy: żeby wskazać, którędy wiedzie właściwa ścieżka. Oczywiście żaden mistrz niczego nie może nam narzucić. To my ostatecznie o wszystkim decydujemy.

Nauczyciel duchowy – jego rola

Nauczyciel duchowy jest takim samym człowiekiem jak jego uczniowie. Jedyna różnica polega na tym, że pewne kwestie opanował lepiej i posiada większą wiedzę. Musimy jednak pamiętać, że nie jest nieomylny ani wszystkowiedzący. Tacy ludzie po prostu nie istnieją. Nawet jeśli uważamy kogoś za świętego lub oświeconego, nie powinniśmy stawiać go na piedestale. Nie wolno bezkrytycznie przyjmować każdego jego słowa i całą naukę. Tkwi w tym zbyt wielkie niebezpieczeństwo dla nas samych, ale i dla adorowanego mistrza.

Nauczyciel duchowy pełni przede wszystkim rolę przewodnika; to osoba potrafiąca wskazać właściwy kierunek. Niestety wielu ludzi przypisuje jej dużo większą rolę, niż powinni. Guru często jest uważany za osobę znajdującą się bliżej Boga niż inni ludzie; czasem jest traktowany wręcz jako wcielenie Boga. Tymczasem prawda jest taka, że żaden człowiek żyjący na Ziemi nie ma dostępu do większej wiedzy niż pozostali. Wszyscy jesteśmy mniej więcej na tym samym etapie, a nasze możliwości poznawcze są dokładnie takie same. Jeśli jeden człowiek może czegoś dokonać, mogą też inni. Dlatego też traktowanie mistrza jako istoty wyższego rzędu jest – w najlepszym razie – pomyłką. Może ona doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Nie ulega jednak wątpliwości, że nauczyciel zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Dzięki jego pomocy możemy się uczyć i rozwijać swoje umiejętności w zrównoważony sposób. Nie chodzi tutaj jednak o naśladowanie we wszystkim oraz wykonywanie woli mistrza. Jego praca polega jedynie na wskazywaniu odpowiedniego kierunku, doradzaniu oraz przekazywaniu konkretnej wiedzy. To uczeń decyduje, co zrobić z otrzymanymi informacjami.

Nie powinniśmy lekceważyć roli nauczyciela duchowego. Jeśli będziemy potrafili zachować umiar i rozsądek w przyjmowaniu jego nauki, możemy liczyć na wspaniałe postępy w rozwoju duchowym. Pamiętajmy, że duchowość to bardzo trudne zagadnienie. Nieliczne są przypadki osób, które całkowicie samodzielnie osiągnęły oświecenie (czy zjednoczenie z Bogiem). Większość z nas potrzebuje pomocy nauczyciela duchowego; bez niego błądzimy w gąszczu różnych wyznań i idei. Mistrz może doradzać innym ludziom dzięki posiadanej mądrości, doświadczeniu oraz poziomowi własnej świadomości. Jego słowa są zazwyczaj bardzo pomocnymi wskazówkami, ale nie zawsze.

Pamiętajmy, że nie ma dwóch takich samych ludzi. To znaczy, że nie istnieją również dwie całkowicie identyczne ścieżki duchowe. Dlatego też relacje nauczyciela z każdym uczniem są inne. Istnieją pewne uniwersalne prawdy mające zastosowanie w życiu wszystkich ludzi, ale one nie są wszystkim. Dlatego też prawdziwy nauczyciel duchowy ma niewielu uczniów. Wie, że z każdym musi pracować indywidualnie i poświęcać mu odpowiednią ilość czasu. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że o jakości nauki świadczy ilość uczniów.

Obietnice i nadzieje

Człowiek pragnący podążać duchową ścieżką samorealizacji znajdzie odpowiednie ku temu warunki. Nie tylko odkryje święte teksty, które wiele go nauczą. Spotka również ludzi potrafiących pomóc mu w poszukiwaniach. Jezus powiedział: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam (Mt 7, 7). Ta prosta zasada sprawdza się w każdej dziedzinie życia. Zatem osoba pragnąca praktykować duchowość, otrzyma pomoc z całą pewnością.

Nauczyciel duchowy jest swego rodzaju obietnicą. Jego pojawienie się pozwala na duchowy wzrost i inspiruje do działania. Uczeń dostrzega, że jego praca prowadzi do osiągnięcia nowych możliwości. Widząc człowieka realizującego w swoim życiu zasady duchowe, zauważa też jego siłę. Nauczyciel jest wzorem do naśladowania – przynajmniej w pewnym stopniu – oraz dowodem potwierdzającym słuszność podejmowanych decyzji. Dzięki niemu można zobaczyć swoją przyszłość; a przynajmniej jedną z jej możliwych dróg.

Całe życie szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania. Czytamy święte księgi i znajdujemy w nich wiele dobrych rad. Często jednak ich pełne i właściwe znaczenie nam umyka. W tym miejscu ważną rolę odgrywa właśnie nauczyciel, który może wyjaśniać i rozwiewać wątpliwości.

Jeszcze jeden krok

Edukacja – jak wszystko w życiu – ma swój początek i koniec. Nikt nie zostaje w szkole aż do śmierci. Prędzej czy później podchodzi do egzaminu końcowego i opuszcza uczelnię. Zaczyna samodzielne, dorosłe życie. Nie inaczej jest w przypadku duchowości: podążanie za nauczycielem ma sens tylko do pewnego momentu. Nieuchronnie nadchodzi dzień, kiedy trzeba opuścić nauczyciela i wyruszyć w dalszą drogę. Tylko głupiec niczego się nie uczy i nigdy nie opuszcza bezpiecznego cienia swojego mistrza.

Najważniejszym zadaniem nauczyciela jest przygotowywać uczniów na ten właśnie moment. Będą musieli wykazać się nie tylko mądrością, by iść dalej. Potrzebna też będzie odwaga. Im człowiek pnie się wyżej na ścieżce duchowego rozwoju, tym bardziej samodzielny się staje. Z czasem zaczyna polegać na sobie i ufać własnym osądom. Nie potrzebuje już nauczyciela.

Zanim jednak to nastąpi, należy zrobić jeszcze jeden krok i "przeskoczyć" własnego mistrza; człowieka darzonego przecież głębokim szacunkiem. To nie jest łatwa sztuka, więc udaje się nielicznym. Tylko człowiek naprawdę wytrwały jest w stanie zrealizować swoje duchowe cele. Kiedy już to uczyni, sam staje się godzien miana nauczyciela.

Kategorie: Duchowość


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: nauczyciel duchowy, duchowy nauczyciel, mistrz duchowy, przewodnik duchowy, doradca duchowy, kierownictwo duchowe, kim jest prawdziwy nauczyciel duchowy, nauczyciele duchowi.