Przemiana duchowa – co to jest i na czym polega?

Przemiana duchowa

Na czym polega przemiana duchowa? | Fot. Kyle Cottrell

Przemiana duchowa jest bardzo ważnym momentem w życiu człowieka. Jeśli do niej dochodzi, trzeba się liczyć z koniecznością porzucenia części samego siebie – tej starej i już niepotrzebnej. Jest to proces trudny, choć można go znacznie uprościć dzięki świadomemu działaniu.

Cokolwiek robisz, prędzej czy później doświadczysz wewnętrznej przemiany. W takiej chwili możesz zacząć wątpić w siebie. Pamiętaj jednak, że to nie jest właściwa postawa. Lepiej zrobisz, jeśli po prostu otworzysz się na zmianę – nawet jeśli miałaby być bolesna czy stresująca.

Przemiana duchowa

Czym jest duchowa przemiana? To przede wszystkim okazja do uwolnienia się ze starych ograniczeń, transformacja złych nawyków w praktyki bardziej korzystne dla dalszego rozwoju. Kiedy do tego dojdzie, nie uciekaj przed następnym krokiem. Odrzuć to, co już ci nie wystarcza, i przyjmij nową ścieżkę swojego życia.

Przemiana duchowa często jest utożsamiana z nawróceniem (np. na jakąś religię), ale niekoniecznie jest to jedyny prawidłowy kierunek interpretowania tego pojęcia. Może ono po prostu oznaczać zmianę zdania w jakiejś ważnej kwestii – duchowej, filozoficznej lub światopoglądowej.

W wielu przypadkach duchowa przemiana jest mocno związana ze smutkiem, żalem i skruchą. Uczucia te są spowodowane świadomością straconego czasu (na błędne poglądy wyznawane wcześniej). Jakkolwiek jest to uzasadnione myślenie, sądzę, że lepiej jest się skupić na samej transformacji oraz płynących z niej korzyściach.

Kiedy dochodzi do przemiany duchowej, mamy zazwyczaj do czynienia z egzystencjalnym kryzysem, który jest skutkiem dojrzewania do wprowadzenia przez człowieka określonej zmiany.

Istnieją dwa rodzaje przemian duchowych – dzielimy je ze względu na źródło powstania:

 • przemiana egzogenna – w jej przypadku zasadniczą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne – w pewnych sytuacjach może nastąpić nagle (np. jako reakcja na zdarzenie określane mianem cudu) lub nieświadomie;
 • przemiana endogenna – zasadniczą rolę odgrywają tu czynniki wewnętrzne, wiodące do osobistej decyzji lub odkryć na drodze prowadzonych rozważań – najczęściej dokonuje się stopniowo, ale może też pojawić się w efekcie nagłego przebłysku.

Kogo by tu wrzucić?

Zastanawiam się, kogo mógłbym zaprezentować jako dobry przykład człowieka, który przeszedł przemianę duchową. Mój dylemat bierze się stąd, że nie chcę podawać powszechnie znanych nazwisk z historii ludzkości. Wolę kogoś bardziej współczesnego – osobę, której duchową ewolucję wszyscy moglibyśmy śledzić.

Kilka lat temu trafiłem przypadkiem na filmik Joli Szymańskiej (prowadzi kanał na YouTubie). Właśnie o niej chciałbym wspomnieć w tym miejscu. Dlaczego? Bo gdy widziałem ją po raz pierwszy, wydarzyło się coś zaskakującego.

Otóż w tamtym czasie Jola była wierzącą i praktykującą katoliczką, starającą się propagować swoją religię w nowoczesny sposób. Była niezwykle zaangażowana i wyraźnie było widać, jak bardzo pragnie pokazywać tę piękniejszą stronę chrześcijaństwa.

Co ciekawe, podczas oglądania filmu powiedziałem do żony: ona niedługo odejdzie z Kościoła.

Rzuciłem tę myśl tak po prostu. Sam do końca nie wiem, skąd się to wzięło. Być może coś w sposobie mówienia Joli, jej postawie lub podawanych argumentach sprawiło, że wyczułem w niej potencjał do przemiany duchowej.

Jako że jestem miłośnikiem eksperymentów, postanowiłem od tej pory obserwować kanał Joli. Chciałem wiedzieć, czy się pomyliłem, czy może miałem rację.

Skoro wspominam teraz o tym wszystkim, zapewne już się domyślasz. Miałem rację.

Trochę to trwało, ale Jola Szymańska dokonała przez kolejne lata ogromnej duchowej przemiany. Dzisiaj, kiedy piszę te słowa, już nie bierze czynnego udziału w życiu Kościoła i raczej (jak mniemam) skłania się w stronę bardziej świeckiej duchowości (którą określam mianem uniwersalnej), jakiej sam jestem zwolennikiem.

Jola Szymańska jest naprawdę interesującym przykładem osoby, która przeszła przemianę duchową. Co więcej, każdy chętny może się na ten temat sporo dowiedzieć. Wystarczy zacząć oglądać filmy tworzone przez Jolę (także te starsze) oraz poczytać trochę jej artykułów (pisywała m.in. na chrześcijańskim portalu Aleteia).

Obserwowanie takiej osoby jest niezwykle pouczającym doświadczeniem i przyznam się szczerze, że jestem ciekaw, jak dalej potoczą się (duchowe) losy Joli. Z całą pewnością będę śledził jej kanał i zachęcam do tego każdą osobę interesującą się duchowością.

Od czego zacząć przemianę duchową?

Zanim dojdzie do twojej przemiany duchowej, musisz podjąć pewne kroki. Choć istnieją przypadki spontanicznych przemian, zazwyczaj trzeba włożyć nieco wysiłku w pracę nad sobą, by dojść do stanu, który umożliwi transformację.

 • Efektywnie korzystaj ze wszystkich talentów i zdolności, którymi dysponujesz.
 • Naucz się samokontroli – szczególnie chodzi tutaj o panowanie nad emocjami.
 • Działaj rozsądnie – nie zachowuj się bezmyślnie; nie reaguj na bodźce w sposób czysto instynktowny.
 • Bądź świadom tego, że jesteś połączony ze wszystkim, co istnieje. Nic nie jest odseparowane; wszystko jest jednością.
 • Poznaj siebie – żyj w prawdzie o sobie, bez oszukiwania i udawania. Przyjrzyj się historii stojącej za człowiekiem, którym jesteś. W patrzeniu na siebie trzymaj się zawsze jednej zasady: absolutnej szczerości.
 • Aktywnie dziel się sobą z innymi ludźmi. Cokolwiek osiągniesz w życiu, nie ma sensu zatrzymywać tego tylko dla siebie.
 • Połącz wszystkie trzy sfery swojego człowieczeństwa – ciało, umysł i ducha – w sprawnie funkcjonującą całość. Przemiana duchowa nie dotyczy bowiem tylko spraw niematerialnych.

Przemiana duchowa – czytaj dalej

W kontekście przemiany duchowej polecam ci kilka artykułów, które już wcześniej zostały na tej stronie opublikowane. Myślę, że nie ma sensu powielać treści. Musiałbym w tym miejscu streścić sporo informacji. Lepiej będzie, jeśli zapoznasz się z kilkoma bardziej szczegółowymi artykułami.

Przemiana duchowa: cytaty

 • Każdy z nas może dokonać gwałtownej przemiany umysłu. – Robert Anton Wilson, Powstający Prometeusz
 • Prawdziwa transformacja wymaga prawdziwej uczciwości. Jeśli chcesz iść naprzód, bądź szczery ze sobą. – Bryant McGill
 • Jednym z największych odkryć, jakich dokonał człowiek, i jedną z największych dla niego niespodzianek jest uświadomienie sobie, że może on uczynić to, o czym ze strachem sądził, że jest dla niego niewykonalne. – Henry Ford
 • W życiu liczy się tylko radykalna, całkowita i ostateczna zmiana. Reszta, szczerze mówiąc, nie ma żadnego znaczenia. – Samael Aun Weor
 • Fizyczna transformacja nie dokona się, dopóki nie przejdziesz duchowej przemiany. – Cory Booker
 • Prawdziwa zmiana wynika z przemiany wewnętrznej. – Osho, Księga ego. Wolność od iluzji
 • Bezczynność rodzi wątpliwości i strach. Działanie rodzi zaufanie i odwagę. Jeśli chcesz zwyciężyć strach, nie siedź w domu, rozmyślając o nim. Wyjdź i zacznij działać. – Dale Carnegie
 • Przyjmuj każde wyzwanie w swoim życiu jako okazję do przemiany wewnętrznej. – Bernie S. Siegel
 • Przeciwności albo nieszczęście są dla istot ludzkich tym, czym zmiana upierzenia dla ptaków. Człowiek może po tym pozostać niezmieniony albo zmienić się tak dalece, że będzie jak odrodzony; w każdym razie nie zmienia się upierzenia na oczach publiczności, bo to jest mało zabawny widok: dlatego należy uciec. – Vincent Van Gogh, Listy do brata
 • W Tybecie mówią, że żebrak, który nas prosi o wsparcie, czy schorowana staruszka potrzebująca pomocy mogą być Buddą w przebraniu, stającym na naszej drodze, żeby obudzić w nas współczucie i doprowadzić do przemiany duchowej. – Zeruya Shalev, Mąż i żona
 • Kiedy przestajemy myśleć przede wszystkim o sobie i własnym przetrwaniu, przechodzimy prawdziwie heroiczną transformację świadomości. – Joseph Campbell
 • Skrzydła przemiany wyrastają dzięki cierpliwości i walce. – Janet S. Dickens
 • Aby dokonać duchowej przemiany, musimy zobaczyć i zrozumieć siebie. To, co widzimy, jest świadomością; jest tym, co postrzegamy, i zasadniczo tym, czym jesteśmy. Aby zrozumieć siebie, musimy zajrzeć do wnętrza i zbadać, jak myślimy i czujemy, a robienie tego nazywa się samoobserwacją. – Belsebuub, Wpatrywanie się w wieczność: refleksje nad głębszym celem życia
 • Prawdziwa przemiana następuje spontanicznie [...]. Staje się w mgnieniu oka, w tej właśnie chwili, kiedy w najgłębszym zakątku swego serca postanawiasz podnieść życie na wyższy poziom. Stajesz się wtedy zupełnie odmienioną osobą, która właśnie wyruszyła w kierunku swojego przeznaczenia. – Robin Sharma, Mnich, który sprzedał swoje ferrari
 • Nie bój się porażki. Obawiaj się tego, że w przyszłym roku będziesz w tym samym miejscu, co dzisiaj. – Michael Hyatt

Kategorie: Oświecenie


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Autor: Abaren

Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa – skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.

DOŁĄCZ DO MNIE

Bądź na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na Przewodniku duchowym.


Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: przemiana duchowa, przemiana duchowa co to jest, przemiana duchowa na czym polega, wewnętrzna przemiana, przemiana duchowa od czego zacząć, duchowa przemiana co to, przemiana duchowa objawy, przemiana wewnętrzna co to znaczy, przemiana duchowa definicja.