Śmiercionośny plastik

Śmiercionośny plastik

Czy plastik jest bezpieczny? | Fot. Pixabay

Tworzywo sztuczne jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów, z których wykonuje się pojemniki do przechowywania żywności. Większość ludzi posiada w kuchni plastikowe pudełka, butelki czy miseczki. Cała nasza cywilizacja zdaje się opierać na produktach plastikowych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła – plastik jest wszechobecny.

Najnowsze badania wskazują jednak, że niektóre tworzywa sztuczne są szkodliwe dla zdrowia. Część z nich zawiera środki chemiczne, takie jak bisfenol A (BPA), który zapobiega podatności na rozbijanie, czy ftalany, zapewniające wytrzymałość i elastyczność.

Istnieją przypuszczenia, że substancje te są w stanie przenikać z plastiku do ludzkiego organizmu, gdzie mogą powodować problemy hormonalne, rozrodcze i rozwojowe. Niektóre badania wiążą wysokie stężenie BPA z powstawaniem takich dolegliwości jak nowotwory, cukrzyca, poronienia czy wady wrodzone u noworodków [źródło: Discover Magazine].

Oczywiście plastik wpływa na nasze zdrowie również w inny sposób: poprzez zanieczyszczenie środowiska. Jest to bowiem materiał niepodlegający biodegradacji, a więc bardzo szkodliwy dla naszej planety. Może się więc okazać, że cywilizacja ludzka nie zginie wcale od uderzenia meteoru, wielkiej wojny czy epidemii. Być może gwoździem do naszej trumny będą... plastikowe butelki i torby na zakupy.


Kategorie: Środowisko i ekologia

Autor: Monika Srebrzyńska


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: śmiercionośny plastik, niebezpieczny plastik, plastikowe opakowania na jedzenie są niebezpieczne, niebezpieczna substancja ukryta w plastiku, w jedzeniu jest niebezpieczny plastik, czy plastik jest bezpieczny.