Wyniki konkursu-ankiety

W poprzednim numerze „Przewodnika duchowego” (numer 10) ogłosiliśmy konkurs-ankietę dla Czytelników. Nadszedł czas na podsumowanie. W sumie ankietę wypełniło 136 osób. Wszystkim bardzo dziękujemy. Każda odpowiedź przyczynia się do polepszania naszej pracy.

Zwycięzcy

Wśród osób, które wypełniły ankietę rozlosowaliśmy 10 książek. Oto lista zwycięzców (wszyscy zostali powiadomieni o wygranej drogą mailową):

 1. Maria W. ze Szczecina otrzyma książkę Sun Tzu, Sun Pin: Sztuka Wojny
 2. Joanna S. z Legionowa otrzyma książkę Billa Lucasa: Twój umysł stać na więcej
 3. Marta A. z Włocławka otrzyma książkę Dennisa Genpo Merzela: Oko nigdy nie śpi
 4. Tomasz R. z Poznania otrzyma książkę Paula Wilsona: Idealna równowaga
 5. Roman S. z Elbląga otrzyma książkę Tomasza Sikory: Użycie substancji halucynogennych a religia
 6. Agnieszka D. z Zielonej Góry otrzyma książkę Gregga Bradena: Efekt Izajasza
 7. Alicja W. z Gniezna otrzyma książkę Wayne’a W. Dyera: Wymówkom precz!
 8. Elżbieta H. ze Stalowej Woli otrzyma książkę Iona Purti: Praktyczne Feng Shui
 9. Maria T. z Nysy otrzyma książkę Deepaka Chopry, Gothama Chopry: Siedem duchowych praw superbohaterów
 10. Marek G. z Krosna otrzyma książkę Nancy Ginsburg, Roy Ginsburg (red.): Psychoanaliza i kultura na progu trzeciego tysiąclecia

Gratulujemy!

Wyniki ankiety

Poniżej przedstawiamy wyniki przeprowadzonej ankiety.

Płeć

Duchowość

Wiek

Duchowość wiek

Czy według Ciebie czasopismo takie jak „Przewodnik duchowy” jest potrzebne na rynku ?

Tutaj wszyscy (100%) byli na tak.

Czy ktoś polecił ci „Przewodnika duchowego”?

Większość z was (69%) znajdowała „Przewodnika duchowego” przypadkiem. 29% osób zaznaczyło „nie”, a zaledwie 2% jest u nas z polecenia. Pamiętajcie: im więcej osób będzie czytało nasz magazyn, tym lepiej będzie się rozwijał, a przy tym szerzył zdrową i pozytywną duchowość. Polecajcie nas znajomym.

Co sprawia, że czytasz „Przewodnika duchowego”? (Możesz udzielić kilku odpowiedzi)

Jak było do przewidzenia, większość z was szuka odpowiedzi na swoje pytania. Ta odpowiedź pojawiała się u 95% ankietowanych. Niewiele mniej osób zaznaczyło odpowiedź: spodobały mi się niektóre artykuły. Fakt, iż „Przewodnik duchowy” jest darmowy, skłonił do lektury zaledwie 20% czytelników. Więcej osób (48%) zaznaczyło, że kolekcjonuje magazyn. Pozostałe odpowiedzi pojawiały się w znikomej ilości.

Jaką formę magazynu „Przewodnik duchowy” preferujesz?

To bardzo ważna informacja, która z pewnością będzie miała wpływ na kierunek dalszego rozwoju magazynu. Najwięcej osób (46%) wybrało formę elektroniczną. Niewiele mniej (33%) chciałoby poczytać „Przewodnika duchowego” w formie drukowanej. Są takie plany, ale kiedy zostaną zrealizowane, jeszcze nie wiem. Najmniej z was (21%) ma ochotę czytać artykuły na stronie WWW.

Czy uważasz, że materiały zamieszczone w magazynie „Przewodnik duchowy” wpłynęły na wzrost Twojej wiedzy z zakresu duchowości?

Wiedza duchowa

Jak oceniasz kompetencje autorów artykułów publikowanych w magazynie „Przewodnik duchowy”?

Duchowe kompetencje

Czy uważasz materiały zawarte w magazynie „Przewodnik duchowy” za przydatne?

Duchowa przydatność

Jak często zaglądasz na naszą stronę?

Duchowość częstotliwość

Jak często powinien się ukazywać „Przewodnik duchowy”?

Duchowa publikacja

Zdecydowana większość Czytelników chce, żeby „Przewodnik duchowy” publikowany był co miesiąc. Niestety, na chwilę obecną nie jestem w stanie publikować z taką częstotliwością. Chociaż przyznam, że miesięcznik byłby świetnym wyborem. Problem w tym, że „Przewodnik duchowy” nie przynosi wystarczająco dużo dochodów, by móc stanowić źródło utrzymania dla mojej rodziny. Muszę więc poświecić większość czasu na pracę zarobkową, a „Przewodnika” prowadzę jako swoiste hobby. Podobnie jest z Asią, która pisze recenzje książek. Mam nadzieję, że za jakiś czas uda się zwiększyć częstotliwość publikacji, ale niestety, na chwilę obecną nie mogę nic obiecać.

Czego brakuje w „Przewodniku duchowym”?

Zdecydowana większość osób uważa, że w „Przewodniku duchowym” niczego nie brakuje i jest dobry właśnie taki, jaki jest. Takich odpowiedzi było nieco ponad 74%. W waszych wypowiedziach pojawiały się jednak różnego rodzaju sugestie, które postaram się wziąć pod uwagę w przyszłości. Jedno z takich zagadnień to życie po śmierci. Rzeczywiście jest to ważny temat w rozwoju duchowym (chociaż nie najważniejszy). Zanim jednak napiszę więcej o życiu pozagrobowym, powinno pojawić się w „Przewodniku duchowym” kilka artykułów wprowadzających o ogólnej naturze Boga, wszechświata i człowieka. Przyznam jednak szczerze, że jest to dość trudna do opisania tematyka. Mam w planach opublikowanie książki poświęconej tym zagadnieniom (jestem już w trakcie pisania). Będzie to więc publikacja odrębna od „Przewodnika duchowego”, ale w znacznym stopniu z nim powiązana. Oczywiście o wszystkim na bieżąco będę informował na stronie (zachęcam do zapisania się do biuletynu – wówczas nie przegapisz najnowszych wieści).

Co jest w „Przewodniku duchowym” zbędne oraz co zmienić/poprawić?

Na to pytanie (a właściwie dwa pytania) odpowiadaliście zgodnie, że wszystko jest potrzebne. Pojawiły się głosy o usunięciu paru rzeczy, ale były naprawdę nieliczne. Ogólny wydźwięk zdecydowanej większości odpowiedzi przekonuje mnie do tego, by za wiele nie zmieniać w treści. Oczywiście wezmę pod uwagę propozycje umieszczane przez was w poprzednim pytaniu.

Co ci się nie podoba w „Przewodniku duchowym”?

Tutaj najczęściej pojawiały się odpowiedzi, że „Przewodnik duchowy” pojawia się za rzadko (chcecie więcej numerów w ciągu roku). Niektóre okładki również się wam nie podobają. Powiem szczerze, że sam wymieniłbym kilka z nich. Odpowiadały mi w momencie publikacji, ale teraz jak na nie patrzę, to mnie nie zachwycają.

Co Ci się podoba w „Przewodniku duchowym”?

Wiele osób wspomina o tym, że artykuły publikowane w „Przewodniku duchowym” są pisane przystępnym i zrozumiałym językiem. Podoba się wam również różnorodność i szeroki zakres poruszanej tematyki. To dobrze, ponieważ rozwój duchowy jest sam w sobie niezwykle rozległym tematem i zawiera w sobie praktycznie wszystkie dziedziny ludzkiego życia. Nawet coś takiego jak higiena czy ekologia jest częścią duchowości (chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę).

Doceniacie również profesjonalizm i rzetelność publikowanych treści. W waszej ocenie są one bardzo pomocne, nie tylko w praktyce duchowej, ale w zwyczajnym, codziennym życiu. Bardzo mnie cieszy, że jesteście zadowoleni z „Przewodnika”.

Czy masz coś przeciwko temu, żeby w „Przewodniku duchowym” pojawiały się reklamy?

To pytanie jest o tyle istotne, że łączy się z finansowaniem istnienia „Przewodnika duchowego”. Dotacje, które otrzymujemy od Czytelników, są obecnie dość niewielkie (ale za wszystkie bardzo serdecznie dziękujemy!) i niestety nie starczają na utrzymanie magazynu. Chciałem więc spróbować zamieścić na stronie box z reklamami i zobaczyć, czy w czymś pomoże.

Przyznam, że wasze odpowiedzi na to pytanie mnie zaskoczyły. Wyniki ułożyły się prawie idealnie równomiernie. Myślałem, że zdecydowana większość z was opowie się za całkowitym brakiem reklam. Tymczasem takiej odpowiedzi udzieliło tylko 33% z was. Kolejne 33% stwierdziło, że reklamy im nie przeszkadzają, natomiast dla 34% osób kwestia obecności reklam na stronie jest obojętna. Jeśli zsumujemy dwie ostatnie liczby, okaże się, że 67% Czytelników „Przewodnika duchowego” nie ma nic przeciwko istnieniu reklam na stronie.  W związku z tym w najbliższych dniach dodam box reklamowy i zobaczymy, czy się przyjmie. Nie obawiajcie się – nie zamierzam zarzucić strony reklamami. Planuję tylko jeden panel, z boku. Nie chcę, żeby reklama przysłaniała treść, która jest przecież najważniejsza w „Przewodniku duchowym”.

Co jeszcze chciałbyś powiedzieć nam o „Przewodniku duchowym”, a o co zapomnieliśmy zapytać?

Bardzo dziękujemy za wszystkie odpowiedzi, a szczególnie na to ostatnie pytanie. Mieliście tutaj miejsce na swobodne wyrażenie swoich myśli i wszelkich opinii na temat „Przewodnika duchowego”. Większość z was skorzystała z okazji i po prostu podziękowała nam za istnienie. To bardzo miłe z waszej strony. Jest nam niezmiernie miło wiedzieć, że nasza praca jest wam przydatna.

O dziwo, również tutaj pojawiły się wypowiedzi związane z finansami. Część z was (niecałe 46% odpowiedzi) deklaruje, że dostrzega konieczność pozyskiwania środków na utrzymanie magazynu i byłaby gotowa płacić za dostęp do publikowanych w nim treści. Oczywiście za rozsądną cenę. Co prawda nie chcę brać opłat za „Przewodnika duchowego”, ale nie wykluczam ukazania się płatnych publikacji. Wówczas pojawiłaby się możliwość poświecenia tylko i wyłącznie pisaniu oraz rezygnacja z pracy zawodowej. Z pewnością odbiłoby się to pozytywnie na ilości i jakości publikowanych materiałów. Chętnie poznam wasze zdanie na temat ewentualnych płatnych „wydań specjalnych” Przewodnika lub osobnych książek. Napiszcie w komentarzach pod tym wpisem, co sądzicie na ten temat oraz jakie opłaty – waszym zdaniem – byłyby odpowiednie. Zobaczymy, co z tego wszystkiego wyjdzie.

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Tagi:
Komentarze
 1. Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.