Zegar biologiczny

Światło a zegar biologiczny

Czy sztuczne światło wpływa na nasz zegar biologiczny? W piśmie naukowym „Current Biology” opublikowano artykuł, który potwierdza, że tak właśnie jest. Wewnętrzny rytm dobowy ludzkiego organizmu może ulec zachwianiu, jeśli będzie wystawiony na długotrwałe działanie światła elektrycznego. Na szczęście wszystko wraca do normy, kiedy zaczynamy robić coś na świeżym powietrzu.

U ludzi i zwierząt zegar biologiczny działa według rytmu 24-godzinnego. Kenneth Wright z Uniwersytetu w Kolorado przebadał grupę ludzi, którzy przez pierwszy tydzień żyli według swojej dotychczasowej dziennej rutyny, a następnie wysłano ich na tygodniowy camping w Górach Skalistych bez żadnej elektroniki i latarek.

Wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że zaburzenie działania zegara biologicznego powoduje problemy zdrowotne, w tym otyłość i zaburzenia metaboliczne takie jak cukrzyca. Tak samo jest z ludźmi, którzy pracują na nocną zmianę – są bardziej podatni na cukrzycę.

Ten artykuł został opublikowany w „Przewodniku duchowym” nr 5

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.