Rozwój duchowy

Twoja droga do harmonii i szczęścia

Zakazany owoc

Zakazany owoc

Zakazany owoc to określenie pochodzące oryginalnie z Księgi Rodzaju, w której została opisana historia mieszkającej w Edenie pary pierwszych ludzi – Adama i Ewy. Zakazany owoc jest metaforą opisującą jakiś obiekt pożądania, które wynika z zakazu posiadania tej rzeczy czy dążenia do jej zdobycia. Chodzi tutaj o jakąkolwiek przyjemność lub pobłażliwość uważaną za niemoralną czy nielegalną.

W skrócie można więc powiedzieć, że zakazany owoc oznacza coś niedozwolonego. Choć jest to rzecz zabroniona, kontakt z nią (np. jej posiadanie) jest bardzo kuszący, wręcz pożądany, i przynosi satysfakcję. Sięgnięcie po zakazany owoc grozi jednak poważnymi konsekwencjami.

Identyfikacja zakazanego owocu

Słowo "owoc" pojawia się w hebrajskim פֶּ֫רִי (pərî). Potencjalnym zakazanym owocem z ogrodu Eden może być: jabłko, winogrono (Talmud), granat, figa (Rabbi Nechemia), szarańczyn (chleb świętojański), cytryna, gruszka, pigwa. Apokryficzna Księga Henocha opisuje drzewo poznania w następujący sposób:

[...] ujrzałem [...] drzewo mądrości, z którego święci jedzą i poznają wielką mądrość. Podobne jest ono do drzewa janowca. Owoc jego jest jak kiść winogron na winnym krzewie, bardzo piękny, a zapach tego drzewa rozchodzi się i sięga daleko. I powiedziałem: To drzewo jest piękne! Jak piękny i przyjemny jest jego widok! (Enoch 32, 3-5)

Jeden z alternatywnych poglądów głosi, że zakazany owoc nie jest w ogóle owocem, ale metaforyczną jednością. Być może chodzi tutaj o owoc łona, czyli o seks i prokreację związane z drzewem życia. Na przykład, hinduski duchowy nauczyciel – Paramahansa Jogananda, w swoim dziele pt. Autobiografia jogina przytacza interpretację swego mistrza, Swami Sri Yuktiswar, według którego Ogród Eden odnosi się do ciała człowieka. Owoce w nim się znajdujące to narządy płciowe.

W Europie Zachodniej zakazany owoc był często przedstawiany jako jabłko. Prawdopodobnie było to spowodowane podobieństwem łacińskiego rzeczownika mălum (zło) i innego łacińskiego słowa - mālum (jabłko), zapożyczonego z języka greckiego (μῆλον).

Zakazany owoc w psychologii

Efekt zakazanego owocu (ang. the forbidden fruit effect) to pojęcie pochodzące z psychologii społecznej, związane z funkcjonowaniem poznawczym w bliskiej relacji interpersonalnej. Zjawisko to zachodzi w sytuacji, gdy wzrasta czyjaś preferencja w stosunku do osoby płci przeciwnej, która dotychczas była dostępna, ale obecnie jest już nieosiągalna. Jest to naturalna tendencja człowieka polegająca na zainteresowaniu atrakcyjnymi (potencjalnymi) partnerami – szczególnie tymi, z którymi z jakich względów nie ma możliwości związania się.

Zakazany owoc w kulturze

Sztuka oraz kultura masowa chętnie sięga po motyw zakazanego owocu. Znajdziemy go w powieściach (szczególnie erotycznych i romantycznych), filmie, teatrze, muzyce czy malarstwie.

Literatura

Motyw zakazanego owocu występuje w wielu książkach. Nie sposób wymienić je wszystkie. Do najbardziej znanych należą:

 1. Forbidden Fruit: Women Write the Erotic, antologia erotyczna napisana w 1992 przez filipińskie kobiety.
 2. Zakazany owoc, Jojo Moyes, 2003 r.
 3. Forbidden Fruit: Selected Tales in Verse, wybór tekstów Jeana de La Fontaine'a Contes et nouvelles en vers (1665), wyboru i tłumaczenia dokonał Guido Walman w 1998 roku.
 4. Zakazany owoc - prawdziwa historia mojego romansu z najbardziej wpływowym biskupem Irlandii, Peter de Rosa, Peter Murphy, 1993 r.
 5. Zakazany owoc, Michelle Celmer, 2013 r.
 6. Zakazany owoc, Heidi Betts, 2014 r.
 7. Zakazany owoc, Carol Townend, 2016 r.
 8. Zakazany owoc, Catherine George, Emilie Rose, 2012 r.
 9. Zakazany owoc. Seksualne obsesje kościoła, Seweryn Mosz, 2014 r.
 10. Zakazany owoc. Etyka humanizmu, Paul Kurtz, 1999 r.
 11. Jak smakuje zakazany owoc, Ivan Hudec, polskie wydanie Wyd. Śląsk 1988 r.

Filmy

 1. Forbidden Fruit (1915), reż. Ivan Abramson
 2. Forbidden Fruit (1921), reż. Cecil B. DeMille
 3. Forbidden Fruit (1952), reż. Henri Verneuil
 4. Forbidden Fruit (2000), reż. Sue Maluwa-Bruce
 5. Keeping the Faith (2000), polski tytuł: Zakazany owoc, reż. Edward Norton (debiut reżyserski)
 6. Forbidden Fruit (2009), reż. Dome Karukoski
 7. Heart of Men (2009), reż. Frank Rajah Arase

Muzyka

 1. Krzysztof Antkowiak - Zakazany owoc
 2. Shout - Zakazany Owoc
 3. Szczur - Zakazany owoc
 4. Raptaktyka - Zakazany Owoc
 5. Bodzio Dance - Zakazany Owoc
 6. Serdel - Zakazany owoc
 7. Okej - Zakazany owoc
 8. Venus - Zakazany owoc
 9. Fasolki - Zakazany owoc
 10. Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz - Zakazany owoc
 11. Greenzone - Zakazany Owoc
 12. Mario WGC - Owoc Zakazany
 13. Popek & Matheo - Zakazany Owoc ft. Bracia Figo Fagot

Bibliografia

 • Nathan DeWall, Maner Jon K., Timothy Deckman, D. Aaron Rouby. Forbidden fruit: Inattention to attractive alternatives provokes implicit relationship reactance.. "Journal of Personality and Social Psychology". 100, s. 621-629, 2011.
 • J. W. Brehm: A theory of psychological reactance. Oxford: Academic Press, 1966.
 • G.C. Gonzaga, J. Smurda, M. Davies i inni. Love, desire and the suppression of thoughts of romantic alternatives.. "Evolution and Human Behavior,". 29, 2008.
 • Brad J. Bushman, Angela D. Stack. Forbidden fruit versus tainted fruit: Effects of warning labels on attraction to television violence. "Journal of Experimental Psychology: Applied". 2, s. 207-226, 1996.
 • Marije Nije Bijvank, Elly A. Konijn, Brad J. Bushman, Peter H. M. P. Roelofsma. Age and content labels make video games forbidden fruit for youth. "Pediatrics". 123, 2009

Powrót do litery: Z »


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Hasła zaczynające się na:

Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

O stronie

"Przewodnik duchowy" jest serwisem, którego treść koncentruje się wokół tematyki rozwoju duchowego i osobistego oraz życia w harmonii z wszechświatem. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej religii czy filozofii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Dlatego też chcemy przybliżyć Ci nauki i mądrości duchowe, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy nie jest Bóg, guru czy kościół, lecz człowiek i jego droga.

Szukaj na stronie

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: zakazany owoc, zakazany owoc zapytaj, zakazany owoc co to znaczy, zakazany owoc co to, zakazany owoc znaczenie, zakazany owoc biblia, zakazany owoc wikipedia, zakazany owoc związek frazeologiczny.