Słownik duchowy

Słownik duchowy

Słownik terminów duchowych to projekt, którego celem jest udostępnienie czytelnikom, uczniom oraz osobom poszukującym, zwięzłych opisów pojęć używanych w różnych tradycjach duchowych. Mamy nadzieję, że zbiór ten okaże się pomocny w zrozumieniu oryginalnych tekstów z dziedziny duchowości. Potraktuj go jako uzupełnienie i dodatek do treści publikowanych na łamach Przewodnika duchowego oraz zalecanych przez nas książek.

Słownik nie ma charakteru komercyjnego, dlatego może być swobodnie cytowany w dowolnych publikacjach (prosimy jednak o podanie źródła cytatu, najlepiej w formie aktywnego odnośnika do naszej strony). Będziemy starali się rozwijać słownik i dodawać kolejne pojęcia, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to ogromne zadanie. Będziemy wdzięczni za wsparcie czytelników, zarówno amatorów, jak i studentów filozofii czy teologii. Każdy, kto chce współpracować przy redagowaniu definicji, może się z nami skontaktować.

W naszym słowniku znajdziesz wiele cennych informacji związanych z duchowością, rozwojem osobistym oraz psychologią. Możesz go czytać i regularnie poznawać jako przesłanie od mistrzów i nauczycieli.

Życzymy owocnej lektury.

Uniwersalna duchowość

Uniwersalna duchowość

Czy jest możliwe, by prawdziwie uniwersalna duchowość stała się fundamentem naszego życia? Jeśli tak, to na czym miałaby być oparta i co mogłaby nam zaoferować? Czytaj całość »

Zakazany owoc

Zakazany owoc

Zakazany owoc to określenie pochodzące oryginalnie z Księgi Rodzaju, w której została opisana historia mieszkającej w Edenie pary pierwszych ludzi – Adama i Ewy. Czytaj całość »


Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest poczucie własnej wartości i w jaki sposób mieć go jak najwięcej? Czy uważasz, że poziom twojej samooceny jest niski? Czytaj całość »

Praktyka duchowa – definicja

Praktyka duchowa – definicja

Czym jest praktyka duchowa; co to tak naprawdę znaczy? Wielokrotnie spotykam się z tym pytaniem. Za każdym razem staram się odpowiedzieć w najprostszy możliwy sposób. Czytaj całość »


Indywidualny plan rozwoju

Indywidualny plan rozwoju

Planowanie rozwoju osobistego jest procesem tworzenia planu działania w oparciu o świadomość, wartości, cele własnego rozwoju w kontekście kariery zawodowej, edukacji, relacji międzyludzkich lub samodoskonalenia. Czytaj całość »

Duchowość

Duchowość

Jak powinniśmy zdefiniować duchowość? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Istnieje wiele sposobów podejścia do tego, jakże rozległego, zagadnienia. Czytaj całość »


Kaizen

Czym jest kaizen?

Kaizen jest japońskim słowem oznaczającym "ciągłą poprawę". Składa się z dwóch słów: kai, które oznacza zmianę, oraz zen oznaczającego dobry. Czytaj całość »

Eudajmonia

Eudajmonia

Eudajmonia to pojęcie filozoficzne powszechnie używane w tzw. filozofii życia w starożytnej Grecji i tłumaczone najczęściej jako szczęście i dobrobyt. Czytaj całość »


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.