Język delfinów

Niesamowity język delfinów

Delfiny są bardzo podobne do ludzi. Te piękne ssaki morskie są uważane za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na naszej planecie. Żyją w grupach, które charakteryzują się złożoną hierarchicznością oraz rozwiniętą kulturą. Nie tworzą zaawansowanych technologii, ale fakt ten nie umniejsza ich inteligencji.

Od dawna wiemy, że delfiny posiadają również własny język, którego używają do komunikowania się miedzy sobą. Wielu naukowców poświęciło lata na badanie systemu wymiany informacji wśród delfinów. Okazało się, że nasi morscy przyjaciele posiadają nawet własne imiona. Odkryli to niedawno Stephanie King i Vincent Janik z Uniwersytetu Św. Andrzeja. Dzięki swoim obserwacjom udowodnili ponad wszelką wątpliwość, że delfiny zwracają się do siebie po imieniu. Co ciekawe, wygląda na to, że imiona są dziedziczone. Kiedy dojrzały samiec opuszcza swoją rodzinę, otrzymuje imię po matce. Tymczasem młodej samicy nadawane jest całkowicie nowe imię, które nie będzie się myliło z innymi.

Jak widać, język delfinów jest równie rozwinięty jak nasz. Naukowcy uważają, że delfiny rozmawiają „o wszystkim”. Nie tylko o podstawowych faktach związanych z codziennym życiem i walką o przetrwanie, ale również o uczuciach i marzeniach. Kiedy delfin staje w obliczu niebezpieczeństwa, bez wahania woła o pomoc. Nie ulega również wątpliwości, że język delfinów posiada swoją gramatykę, a komunikacja odbywa się za pomocą całych zdań.

Poznawanie języka delfinów jest trudnym zadaniem, ponieważ ich wypowiedzi są uzależnione od tego, co robią w danym momencie. Ten sam dźwięk lub gest może oznaczać coś zupełnie innego podczas walki, zabawy czy polowania na ryby. Podobnie jest z ludźmi. Kiedy człowiek chce się przywitać, podnosi rękę. W innych okolicznościach ten sam gest może oznaczać pożegnanie, prośbę o zatrzymanie się lub cyfrę pięć. Kiedy delfiny walczą, „klaskanie” szczękami oznacza: „zostaw mnie w spokoju” lub „poddaj się”. Jednakże podobne „klaskanie” stosują podczas zabawy, jakby chcąc pokazać, kto kieruje grą.

Kolejne badania nad delfinami zaczynają skłaniać naukowców do przekonania, że zwierzęta te nie ustępują nam pod względem inteligencji i są wysoko rozwiniętymi istotami. Nie powinniśmy traktować ich z góry. Co ciekawe, jest już jedno miejsce na Ziemi, gdzie delfiny są traktowane (z punktu widzenia prawa) na równi z ludźmi. W lipcu tego roku rząd Indii nadał im status: „non human persons” (osoby niebędące ludźmi). Oznacza to, że przysługują im podstawowe prawa do życia i wolności.

Czy – w świetle powyższych informacji – można zaryzykować stwierdzenie, że ludzie nie są już jedynym znanym w kosmosie gatunkiem istot inteligentnych? Sami zdecydujcie.

Ten artykuł został opublikowany w „Przewodniku duchowym” nr 5

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Tagi:
Komentarze
  1. Bogda
  2. asdasdasdasasdas
  3. seba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.