Nauczyciele duchowi

W poszukiwaniu duchowych drogowskazów

Osho: świadomość

Osho: Świadomość

Jeśli położysz przed sobą zegarek i zaczniesz patrzeć na sekundnik, zaskoczy cię, że nie będziesz umiał obserwować wskazówki nawet przez minutę. Może ci się uda przez piętnaście sekund, może dwadzieścia, ale po trzydziestu sekundach zapomnisz, że miałeś patrzeć na mijające sekundy. Zajmie cię jakaś myśl; potem przypomni ci się, że przecież próbowałeś obserwować sekundnik. Skupienie swojej uwagi nawet na minutę jest dość trudne, więc nie sądźcie, że od razu wam się uda.

Kiedy usiłujesz być świadomy wszystkich drobiazgów, jakie przynosi życie, powinieneś wiedzieć, że nie raz czegoś zapomnisz. Twoja uwaga odbiegnie daleko, a kiedy zdasz sobie z tego sprawę, poczujesz się winny. To rodzaj pułapki. Jeżeli zaczniesz czuć się winnym, to nie uda ci się powrócić do trenowania swojej uważności. Nie ma powodu, by mieć poczucie winy. To jest naturalne. Nie musisz odczuwać skruchy, ona jest naturalna i przytrafia się każdemu, kto szuka. Tak się często dzieje. Nie daj się wpędzić w błędne koło poczucia winy, że nie potrafisz utrzymać uwagi nawet przez kilka chwil; że wciąż zapominasz.

Mistrz Dżainów Mahawira był pierwszym człowiekiem w historii, który stwierdził, że jeśli człowiek jest uważny i potrafi się na czymś skupić nieprzerwanie przez czterdzieści osiem minut, to dostąpi oświecenia; nikt mu w tym nie przeszkodzi. Jedyne czterdzieści osiem minut...

A przecież nawet przez czterdzieści osiem sekund jest trudno! Dociera do nas tyle bodźców. Żadnej winy, żadnej skruchy - w chwili, kiedy przypomnisz sobie, że przestałeś robić to, co robiłeś, po prostu wróć do przerwanej czynności. Nie płacz nad rozlanym mlekiem. To byłoby głupie.

Będziesz potrzebować na to bardzo dużo czasu, ale w końcu zdasz sobie sprawę, że stajesz się coraz bardziej uważny. Może przez minutę, może przez dwie. I sprawi ci to ogromną radość...

Nie popadaj jednak w dumę; nie myśl, że masz za sobą jakiś etap. To stałoby się barierą. Kiedy ktoś się zgubi i uda mu się postawić maleńki kroczek w dobrym kierunku, to cieszy się, jakby już był w domu.

Kontynuuj swoje działania powoli i cierpliwie. Nie ma żadnego pośpiechu - masz do swojej dyspozycji całą wieczność. Nie próbuj osiągnąć tego szybciej; brak cierpliwości w niczym nie pomoże. Świadomość nie jest jak wiosenny kwiat - kwitnie przez sześć tygodni i znika. Świadomość jest jak libański cedr, który rośnie przez setki lat, ale trwa przez tysiąclecia wznosząc się dziesiątki metrów ku niebu.

Świadomość rośnie powoli, ale rośnie i dlatego trzeba wykazać się cierpliwością. Wraz z jej wzrostem zaczniesz odczuwać wiele rzeczy, których nigdy wcześniej nie czułeś. Zauważysz, na przykład, że w twoim ciele istnieje wiele napięć, których wcześniej nigdy nie dostrzegałeś, bo były zbyt subtelne. Teraz, kiedy rozwija się twoja świadomość, zaczynasz odczuwać nawet te leciutkie napięcia. Kiedy czujesz napięcie w swoim ciele - rozluźnij to miejsce. Napięcia tworzą przeszkody, więc świadomość będzie rozwijać się szybciej, jeśli całe twoje ciało będzie odprężone.

Nie mam zamiaru radzić ci, żebyś porzucił swoje wady, stał się dobrym człowiekiem, poprawił swój charakter - jestem od tego bardzo daleki. Twój charakter nie interesuje mnie ani trochę. Interesuje mnie twoja świadomość. Im bardziej rozwija się twoja świadomość, tym wyraźniej zaczynasz dostrzegać, że śnisz nie tylko w nocy; nawet w ciągu dnia w twojej głowie snują się senne marzenia. Są tuż pod powierzchnią twojego czuwania - przymknij oczy, a w każdej chwili będziesz mógł dostrzec jakiś sen przesuwający się jak obłok na niebie.

Jednak to, że twój stan czuwania nie jest jeszcze pełnią przebudzenia dostrzeżesz dopiero wtedy, gdy osiągniesz już pewien poziom świadomości. Zauważysz przepływające sny na jawie. Kiedy siadasz w fotelu, by chwilę odpocząć, marzenia senne natychmiast przejmują kontrolę. Zaczynasz rozmyślać o tym, że zostaniesz prezydentem kraju, albo że robisz jakieś wspaniałe rzeczy; wszystko jedno co. Jednocześnie wiesz, że wszystko o czym myślisz w tej właśnie chwili, jest pozbawione sensu. Wiesz, że nie jesteś żadnym prezydentem, ale to marzenie senne ma w sobie coś takiego, że wraca - nawet wbrew tobie.

Świadomość odsłoni przed tobą wszystkie warstwy snu na jawie, a wtedy zaczną one znikać. Tak jak znika ciemność, gdy wnosisz do pokoju zapaloną lampę. Cokolwiek robisz - spacerujesz, siedzisz, jesz lub nawet jeśli nic nie robisz, a po prostu oddychasz, odpoczywasz, relaksujesz się na trawie - nigdy nie zapominaj, że jesteś obserwatorem.

Źródło: Osho, Świadomość - klucz do życia w równowadze


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Uwaga!

Przewodnik duchowy jest serwisem prywatnym, którego treść koncentruje się wokół tematyki rozwoju duchowego oraz życia w harmonii z wszechświatem. Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Szukaj na stronie

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: osho, osho książki, osho cytaty, osho online, osho pdf, osho chomikuj, osho youtube, osho filmy, świadomość osho.