Mujū Dōkyō - japoński mnich buddyjski

Mujū Dōkyō

Kim był Mujū Dōkyō? | Fot. Materiały prasowe

Mujū Dōkyō (ur. 1 stycznia 1227 roku, zm. 9 listopada 1312 roku), właśc. Ichien Dōkyō, był japońskim mnichem buddyjskim, żyjącym w okresie Kamakura.

Powszechnie przyjęło się uważać go za mnicha Rinzai – ze względu na stworzoną przezeń kompilację Shasekishū oraz inne księgi z koanami zen. Istnieją jednak przesłanki, że Mujū równie chętnie studiował Tendai, Czystą Krainę czy nauki sekt Hosso. Czasami jest nawet łączony z takimi sektami jak Shingon i Ritsu.

Mujū pochodził z uprzywilejowanej rodziny Kajiwara. W wieku 13 lat rozpoczął służbę w Jufuku-ji, klasztorze szkoły zen rinzai w Kamakurze. Mnichem został w wieku 18 lat w prowincji Hitachi, po czym przeniósł się do Kanto, by prowadzić studia.

Zaledwie po dwóch latach mistrz Mujū powierzył mu kierownictwo świątyni. Nie wiadomo, dlaczego tak młodemu i niedoświadczonemu mnichowi powierzono tak odpowiedzialne stanowisko. Niektórzy badacze wskazują na fakt, iż pewną rolę (być może wręcz podstawową) odegrały tutaj wpływy wysoko postawionego rodu, z którego pochodził mnich.

Mujū założył świątynię Choraku-ji w Ueno, a także wiele innych świątyń. Na emeryturę przeszedł w wieku lat 80.

Jego najważniejszym nauczycielem był znany z wielkiej erudycji Enni Ben'en (1202–1280), który praktykował zazen oraz badał różne tradycje zen.

Mujū sprzeciwiał się nietolerancji i był zaintrygowany paradoksem społecznej pozycji. Pogardliwie odnosił się do współczesnego sobie Nichirena, który potępił wszelkie praktyki poza własnymi. Mujū uważał, że wszystkie szkoły buddyzmu posiadają użyteczną moc nauczania. W przedmowie do Shasekishū napisał:

Kiedy człowiek praktykujący jedną z wersji Ścieżki Buddy oczernia innych, ponieważ ich praktyka różni się od jego własnej sekty – nie może uniknąć grzechu oczernianie Prawa.

W swoich naukach Mujū przedstawiał czasami paradoks ludzkiej egzystencji za pomocą metafory dwóch sióstr: Kudoku (Bogini Cnoty) i Kokuan (Bogini Mroku). Podczas gdy ta pierwsza przynosi szczęście i powodzenie w życiu, druga – nieszczęście i katastrofy. Jednakże, co podkreślał Mujū, obie są ze sobą nierozerwalnie związane. Cierpienia możemy więc uniknąć tylko poprzez wyrzeknięcie się obu sióstr.

Mujū Dōkyō

Kategorie: Nauczyciele duchowi


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Dołącz do mnie

Bądź na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na moich profilach społecznościowych:


Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga, a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: mujū dōkyō, muju dokyo, muju dokyo pdf, muju dokyo online, muju dokyo krytyka, muju dokyo książki, muju dokyo chomikuj.