Mrówki

Mrówki sprzątają miasta

Niedawno opublikowano ciekawe wyniki badań dotyczących roli stawonogów w ekosystemie wielkich miast. Przez sześć dni zespół z North Carolina State University „zaśmiecał” ulice Nowego Jorku popularnymi produktami spożywczymi. Chciał w ten sposób zbadać, ile w ciągu 24 godzin mogą zjeść zwierzęta, które żywią się jedzeniem codziennie lądującym na ziemi lub w śmietnikach. Okazało się, że stawonogi – w tym insekty i pająki – działają
niczym sprawna i szybka firma świadcząca usługi utylizacyjne. Najbardziej skutecznymi pożeraczami odpadów spożywczych okazały się mrówki.

Z obliczeń badaczy wynika, że owady są w stanie skonsumować równowartość 60 000 hot-dogów, 200 000 ciasteczek lub 600 000 chipsów rocznie w jednej dzielnicy miasta (badania prowadzono na Broadwayu i West Street). To daje około 59% wyrzucanej przez mieszkańców miast żywności.

W USA wydaje się na usuwanie śmieci ponad 11 miliardów dolarów rocznie. W dużych miastach z ulic zbiera się tyle śmieci, że na osobę przypada ich rocznie 10 kilogramów. To naprawdę dużo. Obecność mrówek i innych owadów jest więc o wiele bardziej pożyteczna, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Co prawda w Polsce nie przeprowadzano tego typu badań, ale możemy być pewni, że i nasze owady nie próżnują.

Ten artykuł został opublikowany w „Przewodniku duchowym” nr 10

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.