Ludzie, którzy podbili świat

Ludzie, którzy podbili świat

Jak świat długi i szeroki, ludziom zawsze marzyła się władza i kontrola nad innymi. Nie znajdziemy w naszej historii czasów ani miejsc, w których nie byłoby takich ludzi. Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Aleksander Wielki, Czyngis-chan – wszyscy oni budowali ogromne imperia, pod sztandarem których pragnęli zjednoczyć ludy naszej planety.

Problem w tym, że żadne z imperiów nie przetrwało próby czasu. Zastanawiałeś się czasami, dlaczego tak jest? Jak to się dzieje, że rozbudowany i – zdawałoby się – silny organizm państwowy zaczyna gnić i rozpadać się? W końcu niewielkie, lokalne narody ponownie odzyskują swoją suwerenność, a imperium przechodzi do historii.

Taka zdaje się być naturalna kolej rzeczy. Dla większości ludzi liczy się bowiem ich własne podwórko. Na dłuższą metę tylko małe, lokalne państwo ma szansę powodzenia. Kiedy ludzie działają dla swojego wspólnego dobra na niewielką skalę, dokonują wspaniałych czynów.

Ta zasada dotyczy także polityków. Nikt nie będzie srał we własnym salonie. To może brzmi drastycznie, ale taka jest prawda. Nawet pies w końcu uczy się załatwiać swoje potrzeby na dworze. Dlatego też władca, który mieszka blisko obywateli swojego państwa, będzie lepiej dbał o wszystko niż rządzący z jakiejś odległej stolicy. Im władza znajduje się bliżej (jest przy tym mniej oderwana od rzeczywistości), tym ludzie mają lepiej.

Jak podbić świat?

Czy powyższe oznacza, że żadne imperium nie ma szansy przetrwać? Niekoniecznie. Musimy jednak zrewidować nasz pogląd na to słowo.

Jeżeli ktoś znowu wyruszy z mieczem i ogniem na podbój świata, być może odniesie sukces. Ale tylko na krótką chwilę. Z szybkością błyskawicy cała jego ciężka praca obróci się wniwecz. Z punktu widzenia ekonomii, to nie jest za bardzo opłacalne. Wiele środków trzeba przeznaczyć na zdobywanie nowych terenów, a późniejsze zyski są tymczasowe.

Jednak istnieje sposób na zbudowanie długowiecznego imperium. Co ciekawe, jest on o wiele prostszy, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Wystarczy zmienić jedną rzecz w postępowaniu potencjalnego zdobywcy. Zamiast przemocą zdobywać kolejne terytoria, taki człowiek powinien łagodnie podbijać ludzkie serca. To zdecydowanie skuteczniejszy sposób. Właśnie tak można podbić cały świat.

Pozwól, że podam trzy przykłady. W historii ludzkości jest wielu prawdziwych zdobywców, ale ja za trzech największych uważam Jezusa, Laozi oraz Buddę. Tak, to prawda – oni najskuteczniej podbili świat. Zrobili to bowiem wewnątrz ludzkich serc i umysłów.

Nikt nie musiał oddawać życia na drodze ich podboju, nikt nie musiał wyrzekać się siebie i swoich bliskich. Ci trzej wspaniali imperatorzy świata przeprowadzili tylko jedną zwycięską kampanię, którą było ich życie i nauki.

Powiedzieli zaledwie kilka słów. Ale ich słowa miały ogromne znaczenie dla całej rzeszy ludzi. Co najważniejsze, swoje słowa traktowali poważnie. Nigdy nie rzucali ich na wiatr i żyli w zgodzie z własnymi przekonaniami. Czy w dzień, czy w nocy – nigdy nie zaskoczyłbyś tych wspaniałych mędrców na robieniu czegoś niezgodnego z wypowiadanymi słowami.

Zatem ilekroć będziesz rozważał kwestię podbijania świata, wymień te trzy imiona (lub jakiekolwiek inne imiona prawdziwych zdobywców) i pozostań przy ich sposobach. Być może nie zobaczysz efektów swoich kampanii zbyt szybko. Być może nie zobaczysz ich nigdy. Ale one pojawią się na pewno. A jeśli nauczysz świat i ludzkość czegoś naprawdę wartościowego, czegoś, co przetrwa wieki – wówczas będziesz mógł bez skrupułów nazwać siebie zdobywcą świata.

 

Autor: Wojciech P. P. Zieliński

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Komentarze
  1. Michał Toczyski
  2. Mr. UFo
  3. Mr. UFo
  4. Jack

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.