Działaj

Działaj! To ty kształtujesz świat

Czy dzisiaj zrobiłeś coś, co przybliżyło cię do realizacji twoich celów? A może znowu odkładasz wszystko na jutro, jednocześnie zamartwiając się, że prace nie posuwają się naprzód? Jeśli tak, przestań natychmiast. Działaj zamiast narzekać.

To największa tajemnica sukcesu w każdej dziedzinie. Także w duchowości. Teoretycznie każdy z nas to wie. Zadziwiająco wielu z nas nie potrafi jednak przeskoczyć tej jednej poprzeczki, jaką jest rozpoczęcie konkretnego działania. Sam nieraz mam z tym problem. Zdarza mi się szukać wymówek czy usprawiedliwień. W takim momencie zawsze przypomina mi się pewna krótka opowiastka duchowa, którą poniżej przytoczę.

Działaj – opowiastka duchowa

Pewien mężczyzna, rozglądając się wokół siebie i widząc cały ból oraz cierpienie panujące na świecie, wpadł w rozpacz. Nie wiedział, co dalej począć z tym wszystkim, i mógł jedynie paść na kolana i walić pięściami w ziemię. Przez łzy krzyczał do Boga:

– Spójrz na ten bałagan! Przyjrzyj się cierpieniu i bólowi, które panoszą się na świecie. Zobacz, jak wiele jest śmierci i nienawiści. Och, Panie. Dlaczego nic z tym wszystkim nie robisz?

A Bóg odpowiedział:

– Jak to nic nie robię? Przecież posłałem ciebie.

[znalezione w Internecie – tłumaczenie własne]

Dobra wiadomość

Czy narzekałeś kiedyś na to, jak źle się dzieje na świecie, w naszym kraju albo w twoim mieście czy wsi? Czy sypałeś obelgami na ludzi, których nie rozumiesz bądź nienawidzisz? A może załamujesz ręce nad kondycją współczesnego społeczeństwa czy gospodarki? Czy działania obecnego rządu wzbudzają w tobie gniew?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco… cóż, odpowiedz sobie na jeszcze jedno: po co w ogóle tutaj jesteś?

Świat nie zmieni się sam z siebie. Nie zmienią go za ciebie inni ludzie. Nikt nie dostanie na tacy rajskiego ogrodu, w którym będzie mógł sobie hulać przez resztę wieczności. To ty dokonujesz zmian. To ty budujesz i ulepszasz. To ty uczysz swoje dzieci i wspierasz starzejących się rodziców. Ty.

Nikt inny.

Idąc zimą przez nieodśnieżone chodniki, nie powinieneś złorzeczyć właścicielom zasypanych posesji. Lepiej wróć do domu i odgarnij śnieg u siebie. Być może nikt tego nie zauważy. A być może twój sąsiad z tego powodu również odśnieży chodnik przed domem. A potem jego sąsiad i następny, i następny… To reakcja łańcuchowa.

Kiedy kowal tworzy nowy łańcuch, zaczyna od pojedynczego ogniwa. Najpierw musi pojawić się to jedno jedyne. Dopiero do niego przyłączane są następne. Siła łańcucha tkwi w niezawodności wszystkich jego ogniw.

Skoro na świecie dzieje się źle, to może znaczy, że nadszedł czas, byś został pierwszym ogniwem łańcucha?

 

Autor: Wojciech P. P. Zieliński

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Komentarze
  1. Paweł
  2. Leptir
  3. Redakcja
  4. Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2017 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.