Zajadanie stresu

Zajadanie stresu - jak sobie z tym radzić? | Fot. Pixabay

Zajadanie stresu

Jeśli kiedykolwiek sięgałeś po kolejną tabliczkę czekolady, będąc zdenerwowanym - nie jesteś jedyny. Choć odżywianie ma przede wszystkim napędzać organizm, człowiek je również z innych powodów. Czy słyszałeś o czymś takim jak zajadanie stresów?

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie i stan psychiki są ze sobą powiązane. Jedzenie potrafi uzależniać. Kiedy w dodatku popadamy w nawyk pocieszania się smakołykami, odpalamy prawdziwą bombę w swoim życiu.

Na czym polega zajadanie stresów?

W skrócie można powiedzieć, że chodzi tutaj o rozładowywanie stresu za pomocą jedzenia. Kiedy czujesz się źle, coś się nie udaje i odczuwasz stres – sięgasz po coś smacznego. Jedzenie koi nerwy, uspokaja. Uczucie sytości wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Organizm zaczyna powoli przyzwyczajać się do takiego pokonywania niechcianych emocji.

Oczywiście w ten sposób nie jesteś w stanie rozwiązać żadnych swoich problemów. Wręcz przeciwnie. Kiedy jesz zamiast działać, pozostawiasz wiele spraw niezałatwionych. W konsekwencji odczuwasz jeszcze większy stres. To takie błędne koło.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że głód towarzyszy stresowi w naturalny sposób. Stres aktywuje nadnercza, przez co do organizmu zostaje uwolniony kortyzol, zwiększając apetyt. Stres zaburza również działanie hormonów (np. grelina) regulujących apetyt. Nie ma się więc co dziwić, że chcesz coś zjeść, ilekroć poczujesz stres.

Zajadanie stresu - badania naukowe

Nadmierny apetyt na słodycze w stresujących sytuacjach został ostatnio przeanalizowany przez naukowców. Zespół badawczy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii odkrył molekularne mechanizmy zajadania stresu.

W sytuacji psychicznego napięcia organizm wydziela hormony zwane glikokortykosteroidami (GC), które regulują przemianę materii. Mają one silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową i wodno-elektrolitową organizmu. Badania wykazały, że wysokie stężenie receptorów GC w komórkach jest odpowiedzialne za większą wrażliwość na słodki smak. Poziom GC ma więc wpływ na to, jaki rodzaj pożywienia wybieramy w danej chwili.

Jak radzić sobie z zajadaniem stresów?

Oto dziesięć wskazówek, które pomogą tobie i twojej rodzinie zaprzestać używania żywności jako emocjonalnego "ratownika":

  1. Jedzenie powinno być przyjemnością, ale nie może uzależniać. Nie można traktować go jako rekompensaty za niepowodzenia czy zszargane nerwy. Nie wolno, pod żadnym pozorem, dopuścić do sytuacji, w której powstanie skojarzenie: jedzenie-zadośćuczynienie lub jedzenie-ulga w cierpieniu (psychicznym, emocjonalnym).
  2. Nigdy nie jedz, kiedy jesteś zdenerwowany, przestraszony lub smutny. Posiłki należy spożywać w spokoju.
  3. Jedz z właściwych powodów. Co to znaczy? Otóż chodzi o to, by jeść, gdy jest się głodnym. Jedzenie jest dla organizmu źródłem ważnych składników oraz energii. To jest jego podstawowa funkcja. I właśnie w taki sposób powinno być traktowane.
  4. Spożywaj regularnie produkty, które wspomagają poprawianie nastroju. Świetnym przykładem mogą być ryby morskie (zawierają kwasy Omega-3) oraz produkty zawierające magnez (np. chleb pełnoziarnisty, gorzka czekolada, soczewica, migdały, groszek, orzechy laskowe).
  5. Myśl długoterminowo. Pomyśl przez chwilę o przyszłości i zastanów się, do czego może doprowadzić twoje obecne postępowanie.
  6. Pij wodę mineralną, najlepiej niegazowaną.
  7. Staraj się dobrze wysypiać w nocy. Unikaj też jedzenia tuż przed snem. Ostatni posiłek powinien być spożywany 2,5-3 godziny przed pójściem spać.
  8. Nie poddawaj się i nie rezygnuj z własnego szczęścia. To może wydawać się dziwna rada, ale wiem z doświadczenia, że wiele osób po prostu macha ręką na swoje problemy i godzi się z "losem". Ale przecież cierpienie nie jest ich losem. To stan, który można zostawić za sobą. Tylko nie wolno się poddawać.
  9. Walcz ze stresem za pomocą metod innych niż podjadanie. To może być medytacja, spacery czy sport. Jest naprawdę dużo sposobów na stres.
  10. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest koncentracja na prawdziwym jego źródle (zwykle jest to jakiś konkretny problem). Zapytaj siebie: "Czego potrzebuję?", aby dowiedzieć się, co tak naprawdę należy zrobić w celu usunięcia przyczyn stresu.

Autorka: Monika Srebrzyńska

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: zajadanie stresu, zajadanie stresu przyczyny, zajadanie stresu i emocji, zajadam stres jak sobie pomóc, zajadanie stresu jak sobie z tym radzić, jak przestać zajadać stres, jedzenie na pocieszenie, kompulsywne zajadanie stresu.