Sens życia

Sens życia

Wielokrotnie słyszałem już to pytanie: "jaki jest sens życia?" Czy ty też chciałbyś wiedzieć, co jest celem ludzkiej egzystencji? Założę się, że tak. To jedna z najważniejszych tajemnic, jakie chcemy poznać. Zajmują się nią filozofowie, prorocy i mistycy. Każdy, kto żyje, chce wiedzieć, po co to wszystko się w ogóle dzieje.

Pytanie o sens życia było na przestrzeni wieków zadawane na różne sposoby. Nie potrafiłbym ich wszystkich wyliczyć w tym artykule. Zresztą, nie miałoby to większego... no cóż, sensu. Forma pytania nie ma w tym wypadku wielkiego znaczenia. To odpowiedź spędza sen z powiek wielu ludziom.

Sens życia według...

W poprzednim artykule przeczytałeś pokrótce, w jaki sposób rozumieją sens życia różne tradycje filozoficzne, religijne i nie tylko. Jak widać, każdy ma swój punkt widzenia, czasami sprzeczny z innymi. Przedstawiliśmy zaledwie wycinek ludzkich poglądów, a już widać ich różnorodność. Jak z tego gąszczu teorii wydobyć tę jedyną – prawdziwą i uniwersalną?

Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy się przez chwilę zastanowić. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś uzbroić się w trzy narzędzia, bez których nigdy nie ustalisz, jaki jest sens życia. Są to:

1. Rozsądek

Kierując się wyłącznie emocjami, człowiek zazwyczaj błąka się niczym we mgle. Cokolwiek robisz, kieruj się rozsądkiem. Nie chodzi o to, żeby rozpatrywać wszystko rozumowo, ale o dostrzeganie i odrzucanie rzeczy bezsensownych.

2. Akceptacja

Zaakceptuj jedną zasadę: każdy człowiek ma takie same prawa jak ty. To znaczy, że może mieć własne, sprzeczne z twoimi, poglądy. W poszukiwaniach sensu życia akceptacja odmiennych (nawet ewidentnie błędnych) doktryn pozwoli ci skoncentrować się na tym, co ważne.

3. Szacunek

Możesz zaciekle bronić swoich poglądów i starać się udowodnić fałszywość przekonań drugiego człowieka. Nigdy nie wolno ci jednak atakować rozmówcy osobiście. On nie jest twoim wrogiem.

Jak odnaleźć sens życia?

Kreuj swoje życie według pragnień i marzeń – spełniaj je, a z pewnością zaznasz szczęścia. Człowiek szczęśliwy zazwyczaj nie zastanawia się nad sensem tego wszystkiego. Dopiero kiedy życie przygniata go swym ciężarem – zaczyna zastanawiać się nad sensem swojej egzystencji.

Tymczasem prawda jest taka, że życie jest sensem samo w sobie. Istnienie, doświadczanie, radowanie się, ale też cierpienie i smutek. Wszystko, czego doznajesz, jest istotą egzystencji. Jesteś tutaj właśnie po to: by tu być. Znajdujesz się we właściwym miejscu i czasie. Może nie wydają się one idealne i marzysz o wspaniałym Raju, gdzie nie będziesz musiał się o nic martwić. Nie daj się jednak zwieść iluzji bezpieczeństwa i spokoju.

Spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy. Kiedy układasz puzzle, nawet najbardziej niepozorne kawałki pasują do całości. Z życiem jest tak samo. Jeśli wydaje ci się, że twoje dokonania są kiepskie i mało istotne, musisz zrozumieć, że to mylne wyobrażenie. One są częścią całości. Jeśli je dopasujesz do reszty, zauważysz harmonię i idealną symetrię w całym obrazie wszechświata.
Spróbuj zrozumieć i zaakceptować siebie, wszechświat i swoje w nim miejsce. Wtedy uświadomisz sobie, co jest prawdziwym sensem istnienia.

Odpowiedź na pytanie

Po tym, nieco przydługim, wstępie, nadszedł czas rozwiązania zagadki, jaką jest sens życia. Żeby było jasne: nie piszę tutaj tylko o sensie istnienia człowieka, ale wszelkich innych stworzeń, łącznie z roślinami oraz materią nieożywioną.

Nie możemy rozpatrywać człowieka jako bytu odrębnego od reszty wszechświata. Robiąc tak, popełnilibyśmy kardynalny błąd, który przekreśliłby wiarygodność naszych rozważań.

Pamiętaj: wszystko jest jednością. Ty również jesteś jej częścią. Nic nie jest tak naprawdę oddzielone, za to wszystko jest wieczne, nieskończone i dokładnie takie, jak być powinno. Przeciwieństwa, których na co dzień doświadczamy – dobro i zło, narodziny i śmierć, dzień i noc, początek i koniec, etc. – stanowią element rzeczywistości, lecz są tylko pojęciami umożliwiającymi nam funkcjonowanie. Nie są jednak istotą życia.

A co nią jest? Odpowiedź nie jest długa ani skomplikowana:

Życie polega na tym, by się nim radować.

Być może stwierdzisz, że nie odkryłem w tej chwili żadnej tajemnicy. Dla wielu ludzi jest to jednak rzecz niepojęta i niezrozumiała. Żyć dla samego życia? To wydaje się zbyt proste. Przecież musi być coś więcej! Jest. Tak dużo, że nie sposób opisać tego w artykule, książce, a nawet we wszystkich komputerach wszechświata. Jednak całość, w ostateczności, sprowadza się do doświadczania rzeczywistości i czerpania z tego satysfakcji. Bóg (wszechświat) również chce doświadczać. Robi to przez nas wszystkich – naszymi rękami wznosi piękne budowle, naszymi oczami ogląda cudowne obrazy, naszymi uszami słucha muzyki, naszymi umysłami rozmyśla...

Życie jest podróżą pozbawioną ostatecznego celu; nie ma początku ani końca. Liczy się bowiem sama podróż – nie jej kres. To, w jaki sposób postępujesz, nie spotka się z boską karą czy nagrodą. Twoim zadaniem jest po prostu żyć – według swojego uznania oraz z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad. Tutaj nie potrzeba słów; nie ma konieczności szukania drobiazgowego wyjaśnienia czy definicji. Słowa nie są czynami. Zapomnij więc o filozofiach, religiach i nauce – po prostu bądź sobą i czerp ze swojego życia to, co najlepsze.


Autor: Wojciech P. P. Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Komentarze

Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: sens życia, jaki jest sens życia, co jest sensem życia, jak znaleźć sens życia, zrozumieć sens życia, na czym polega sens życia, jak odnalezc sens zycia, sens życia człowieka, co jest sensem życia.