Rozpieszczone dziecko? 10 sposobów, by tego uniknąć

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka? | Fot. Pixabay

Rozpieszczone dziecko? 10 sposobów, by tego uniknąć

Wychowanie dzieci od zawsze było trudnym zadaniem. Większość rodziców popełnia błędy. Tak naprawdę nie sposób ich uniknąć – przynajmniej nie w stu procentach. Mimo to staramy się wykonywać swoje rodzicielskie obowiązki jak najlepiej. Dysponujemy przy tym wieloma teoriami i pomysłami specjalistów (i nie tylko).

Zdolne, zdrowe i radosne dziecko jest prawdziwym źródłem szczęścia. Dlatego też każdy z nas dąży do tego, by jego pociecha miała takie właśnie cechy. Czasami jednak przesadzamy, skutkiem czego nasze dziecko jest nie tylko szczęśliwe, ale też rozpuszczone. Jako rodzice pragniemy dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze. Staramy się im to zapewnić, ale czasami zaczynamy zbyt często słyszeć: "Chcę tego, chcę tamtego..."

Wielu ludzi uważa, że spełnienie wszystkich marzeń swoich potomków to oznaka ich osobistego sukcesu. Chcą być lubiani przez dzieci i postrzegani jako świetni rodzice. Niestety, spełnianie każdej zachcianki swych pociech ostatecznie jest dla nich niedźwiedzią przysługą. Dorastają, wierząc, że świat powinien dostarczyć im wszystkiego, czego sobie zażyczą, i kiedy tego zechcą. To jeden z powodów rosnącego zadłużenia konsumentów w bankach. Żyją na kredyt, ponieważ mają przekonanie o tym, że wszystko im się należy.

Jak wychowywać rozpieszczone dziecko?

Co możesz zrobić jako rodzic, by nie rozpuszczać swojego dziecka? Jeśli chcesz wychować je na naprawdę porządnego człowieka, skorzystaj z poniższych rad.

1. Naucz dziecko różnicy pomiędzy "chcę" a "potrzebuję"

Każde dziecko potrzebuje buty, ale nie muszą one być markowe. Nie ma powodu, żeby dziecko dostawało nową zabawkę za każdym razem, kiedy idziecie do sklepu. Tym bardziej, że prawdopodobnie ma ich już dużo w domu. Dobrym pomysłem jest robienie zakupów według listy. Jeśli dziecko prosi o coś, czego na niej nie ma, powiedz: "Przykro mi, ale tego nie mamy na liście".

2. Naucz dziecko dzielić się z innymi

Pomóż dziecku zrozumieć, że naprawdę lepiej jest dawać niż brać. Dzieci, które to wiedzą, potrafią nie tylko bardziej doceniać różne rzeczy, ale są też mniej egoistyczne, a także szczęśliwsze. Jednym z najlepszych sposobów, aby zminimalizować egoistyczne zachowania, jest uczenie bezinteresownego pomagania innym. Zaoferuj dziecku możliwość dzielenia się swoimi zabawkami z innymi dziećmi. Niech zobaczy na własne oczy, jak bardzo może coś zmienić w czyimś życiu poprzez dawanie.

3. Oszczędzanie i gospodarowanie pieniędzmi

Wielu młodych ludzi żyjących w obecnych czasach nie potrafi ani oszczędzać pieniędzy, ani skutecznie nimi gospodarować. To w dużej mierze wina konsumenckiego stylu życia naszego społeczeństwa oraz wychowania w przekonaniu, że można mieć wszystko, co się tylko zechce. Ucz więc swoje dzieci oszczędzania i dbania o osobisty budżet. Dobrą praktyką jest zobowiązanie dziecka do oszczędzania jakiegoś konkretnego ułamka otrzymywanych pieniędzy (np. 25%). Taka umiejętność z pewnością będzie procentowała w dorosłym życiu.

4. Nie broń dziecka przed wszystkimi niebezpieczeństwami świata

Dobre rodzicielstwo nie polega ani na chronieniu dziecka przed wszystkim i wszystkimi, ani na zapewnieniu mu absolutnego szczęścia. Rolą rodzica jest pomaganie dzieciom, aby nauczyły się radzić sobie z przeciwnościami losu i niepowodzeniami, które są nieodłączną częścią życia. Ciągłe "ratowanie" dzieci od kłopotów i frustracji nie pomoże im w opanowaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem. A jest ona bardzo ważna. Pomóż dziecku – krok po kroku – nauczyć się samodzielnego radzenia sobie w życiu.

5. Pielęgnuj empatię

Dziecko, które nie jest rozpieszczone, potrafi nie stawiać siebie zawsze na pierwszym miejscu. Zamiast tego umie brać pod uwagę potrzeby innych ludzi. Empatia to wspaniała zdolność, która pomaga dziecku myśleć i odczuwać z perspektywy drugiego człowieka. To podstawa poszanowania godności ludzkiej, opiekuńczości, tolerancji, życzliwości, wdzięczności oraz bezinteresowności.

6. Odmawiaj i nie miej przez to poczucia winy

Dawanie dzieciom za każdym razem tego, czego chcą, nie zawsze jest dobrą praktyką. Nie pomaga bowiem w nauczeniu ich realiów życia. A przecież człowiek nie zawsze dostaje to, czego chce. Wiele badań jasno wskazuje, że odmawiając swoim dzieciom, w rzeczywistości rodzic wyświadcza im przysługę. Konsekwencją odmawiania jest zwykle większa dyscyplina i szacunek, jakim dzieci darzą swoich rodziców.

7. Utrzymuj pozytywną dyscyplinę

Bez pewnego zakresu zakazów i odpowiedniej ilości domowych obowiązków, twoje dzieci mogą wyrosnąć na leniwych egocentryków. Tak jak żołnierz jest poddawany dyscyplinie, tak i dzieci powinny być nauczone słuchania swoich opiekunów. Nie chodzi tutaj o nadmierne zastraszanie i eksploatację, ale o przekazywanie wartości. Dziecko musi znać rodzinną hierarchię już od najmłodszych lat. Inaczej wejdzie ci na głowę i nigdy nie będziesz w stanie wyegzekwować od niego posłuszeństwa.

8. Bądź obecny w życiu dziecka

Wielu ludzi uważa, że praca zawodowa i zarabianie pieniędzy to najważniejsze rzeczy w życiu. Nic bardziej mylnego. Jeśli dziecko nie czuje twojej obecności na co dzień, będzie starało się zwrócić twoją uwagę, ilekroć znajdziesz się w domu. Im rzadziej będziecie się widywać, tym bardziej zaborcze będzie stawało się dziecko, żądając twojej uwagi w sposób bardziej egoistyczny. W niektórych przypadkach rodzice starają się zagłuszać tęsknotę dzieci za pomocą licznych i drogich prezentów. Pamiętaj jednak: najlepsze rzeczy, jakimi możesz obdarować swoje dzieci, są niematerialne. Zamiast kolejnej zabawki daj im swój czas i niczym nierozproszoną uwagę.

9. Daj przykład

Mówi się, że przykład idzie z góry. Jeśli chcesz, by twoje dziecko zachowywało się odpowiednio, sam musisz to robić. Pamiętaj, że dla dzieci największym autorytetem są rodzice. Potomkowie bardzo uważnie ich obserwują i naśladują. Nie możesz wymagać od innych czegoś, czego nie wymagasz od samego siebie. To tyczy się również wychowywania potomstwa.

10. Ucz dzieci wartości duchowych

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi przyjdzie ci się zmierzyć w życiu, jest nauczanie swoich dzieci duchowości. Nie chodzi mi o przekazywanie własnej wiary i religii, ale stuprocentowych, uniwersalnych prawd duchowych. Łatwo jest nauczyć dziecko odmawiania modlitwy, o wiele trudniej wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie są innego wyznania i pielęgnują odmienne zwyczaje. Pamiętaj, by nie wciskać dzieciom na siłę swoich własnych przekonań. Daj im wolną rękę w poszukiwaniach i pomagaj kroczyć własną ścieżką.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: rozpieszczone dziecko, 10 sposobów by uniknąć rozpieszczania dziecka, jak wychować rozpieszczone dziecko, jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka, jak nie rozpieścić dziecka.