Jak rozwijać się duchowo

Jak rozwijać się duchowo? | Fot. Cdd20

5 ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć, czyli jak rozwijać się duchowo?

Co powinien wiedzieć każdy adept duchowego rozwoju o tym, jak rozwijać się duchowo? Jeśli szukasz właściwej drogi; jeśli studiujesz nauki starożytnych i współczesnych mędrców; jeśli jesteś człowiekiem czynu – powinieneś wiedzieć kilka ważnych rzeczy o naszej rzeczywistości i o sobie samym.

Nie są to trudne kwestie, lecz ludzie bardzo często ich nie rozumieją albo wręcz nie mają o nich pojęcia. Dlatego też sądzę, że warto na ten temat napisać kilka słów.

Przeczytaj o pięciu rzeczach, które absolutnie musisz wiedzieć, zanim zaczniesz swoją osobistą praktykę duchową. Zrozumienie ich pomoże ci uporać się z wieloma niebezpiecznymi koncepcjami, które utrudniają rozwój.

Mądrość nie jest intelektualną umiejętnością

Bardzo często spotykam się z przekonaniem, że mądrość jest bezpośrednio związana z poziomem inteligencji lub posiadaną wiedzą. W rzeczywistości mądrość to coś bardziej intuicyjnego niż iloraz inteligencji. Coś tak prostego, że nie sposób zauważyć, w którym momencie uczeń przestaje być uczniem i wykracza poza intelekt oraz posiadane przez siebie informacje.

Mądrość nie jest mierzalna. Nie można powiedzieć, że ktoś jest mądrym człowiekiem, tylko z powodu kilku wypowiedzianych przezeń zdań. Mądrość nie jest zbiorem posiadanych informacji ani biegłością w posługiwaniu się nimi w kontaktach z innymi ludźmi.

Często jest wręcz przeciwnie: mędrzec może posiadać mało wiedzy czy inteligencji, lecz przewyższa uczonych w swoim rozumieniu natury świata.

Najmądrzejszy człowiek w historii Europy (Sokrates) zwykł mawiać: wiem, że nic nie wiem. Zastanów się głęboko nad tym zdaniem, a zrozumiesz, czym jest prawdziwa mądrość.

Dowiedz się więcej: Myśleć jak mędrzec, czyli 10 sposobów na zdobycie mądrości.

Każdy może cię czegoś nauczyć

Jeśli jesteś ciągle uczniem, nie znaczy to, że nie możesz uczyć innych. Twoje wypowiedzi nie zawsze będą poprawne, twoje lekcje niekoniecznie będą do końca właściwe – zawsze jednak dysponujesz czymś, czego może brakować innym. Dziel się tym; dziel się sobą, a znajdziesz promień światła nawet w najczarniejszej ciemnicy.

Szukamy nauki u wielkich mędrców. Jest to całkiem naturalne. Zwykle jednak zapominamy o tym, że również głupcy mogą nas wiele nauczyć. Chociażby... w jaki sposób nie należy postępować.

Powinniśmy pamiętać, że każdy człowiek coś sobą reprezentuje. Czasem jest to bardziej, czasem mniej piękne. Zawsze jednak może dać nam lekcję, której żaden mędrzec – nawet najwspanialszy – nigdy nie będzie w stanie udzielić.

William Blake (angielski poeta) powiedział kiedyś:

Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.

Być może tkwi w tym niebywała okazja, z której może skorzystać zarówno mędrzec, jak i głupiec.

Warto przeczytać: Dawanie, czyli szczodrość jako nieprzemijająca zasada istnienia.

Otoczenie ma ogromny wpływ na człowieka

Każdy z nas ma kontakt z wieloma osobami. Przyjaciele, współpracownicy, członkowie rodziny, a nawet wrogowie i konkurenci – mają wielki wpływ na nasze doświadczenia i kształtowanie światopoglądów.

Dlatego też bardzo ważne jest, by w swoim życiu wybierać towarzystwo roztropnie i zawsze zwracać uwagę na to, czy dana osoba ma na nas pozytywny wpływ. Nie warto spędzać zbyt wiele czasu z ludźmi wpływającymi na nas negatywnie, ponieważ mogą oni skutecznie zatruć nasze życie.

Praktykując duchowość, szybko zdajemy sobie sprawę z tego, że tak naprawdę wszyscy są ważni. Nawet najwięksi głupcy (patrz wyżej).

Powinniśmy jednak być także świadomi faktu, że ludzie z najbliższego otoczenia mają na nas duży wpływ. Szczególnie gdy jesteśmy młodzi i jeszcze mocno zależni od innych, na przykład od rodziców czy wychowawców. Warto więc przywiązywać wagę do jak najbardziej świadomego wybierania osób, z którymi przebywamy.

Warto przeczytać: 12 rzeczy, których mądrzy ludzie nie robią... dwa razy.

Wartość człowieka można poznać po owocach jego czynów

Jeśli spotkamy nauczyciela duchowego (nawet takiego powszechnie znanego i cenionego), prawdopodobnie nie będziemy rozumieć wszystkich jego wypowiedzi. Zwykle wymykają się bowiem tradycyjnym klasyfikacjom i definicjom.

Jednakże na podstawie słów i działań owego nauczyciela można wywnioskować, jaki wpływ wywiera on na osoby, z którymi ma kontakt. Jeśli jest to wpływ pozytywny, człowiek ten może zostać uznany za dobrego przewodnika duchowego. Jeśli jego wpływ będzie negatywny – powinniśmy jak najszybciej oddalić się i nie zaprzątać sobie głowy jego naukami.

Podobnie jest z każdym człowiekiem na Ziemi. Nie wiesz, jak kogoś ocenić? Przyjrzyj się skutkom jego słów i czynów. To zazwyczaj wystarczy, by dostrzec, czy jest on osobą wartą bliższego poznania, czy raczej powinniśmy pozostawić go samemu sobie.

Biblia podsumowuje tę zasadę w prosty sposób: "Poznacie ich po ich owocach" (Mt 7, 16). Choć fragment ten dotyczy fałszywych proroków, z powodzeniem możesz go zastosować do każdej napotkanej osoby.

Warto przeczytać: Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni – co to znaczy i jak może wpłynąć na twoje życie?

Moc przemiany znajduje się w człowieku (i tylko w nim)

Ktoś mnie kiedyś zapytał, czy potrafię przemienić swoich słuchaczy w mędrców dorównujących głębią spojrzenia wszystkim tym starożytnym geniuszom, o których tak chętnie czytamy książki i obszerne artykuły.

Odparłem, że nie jestem w stanie przemienić żadnego człowieka w kogoś, kim nie potrafi stać się samodzielnie. Nie jestem magikiem produkującym tabuny mędrców na zawołanie. Zresztą to nie jest moje zadanie.

Mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Mogę napisać kilka tekstów, które niektórzy uznają za przydatne. Z całą pewnością mogę wskazać interesującą ścieżkę lub pomóc wydeptać całkowicie nową.

Nie mogę jednak sprawić, by przydrożny kamień zamienił się w bezcenny klejnot. Kamień musi sam znaleźć drogę do własnej szlachetności.

Tak samo jest z ludźmi. Każdy z nas ma w sobie ogromną moc, która jest wystarczająca do przemiany. Nikt nie może jednak dokonać twojej transformacji za ciebie. Żaden mistrz, zbawiciel czy guru – to tylko postaci, które pełnią rolę przydrożnych słupków.

Jeśli ktoś pragnie się zmienić, ma moc, by tego dokonać. Być może będzie potrzebował pomocy, ale ostatecznie wszystko zależy od niego samego.

Warto przeczytać: 7 kroków do wewnętrznej przemiany.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: jak rozwijać się duchowo, na czym polega duchowy rozwój człowieka, rozwój duchowy od czego zacząć, jak wzmocnić się duchowo, jak rozwijać duchowość, powinieneś to wiedzieć, to trzeba wiedzieć.