Odżywianie i duchowość

Odżywianie i duchowość | Fot. Lukas Bieri

Odżywianie i duchowość, czyli jak jedzenie wpływa na duszę człowieka?

Odżywianie i duchowość są ze sobą powiązane. W wielu tradycjach uważa się, że jedzenie ma duży wpływ na rozwój duchowy człowieka – może wspierać lub blokować jego postępy. Jako że jest to tematyka dość kontrowersyjna, warto przyjrzeć się jej bliżej.

Spożywamy pokarmy, by dostarczyć swoim organizmom substancji odżywczych. Jednakże jedzenie ma również inne funkcje: pełni kluczową rolę w rozwoju relacji społecznych oraz odczuwaniu psychofizycznej satysfakcji.

To także sposób na utrwalenie duchowego związku ze źródłem napędzającej nas energii, która podtrzymuje życie oraz umożliwia nam działanie w świecie.

Odżywianie i duchowość

Odpowiednie odżywianie pozwala utrzymać nie tylko zdrowe ciało, ale również dobre samopoczucie i prężnego ducha.

Jestem dietetyczką i od wielu lat doradzam ludziom w sprawach żywieniowych. Bardzo często pojawiają się w moim gabinecie osoby zainteresowane nie tylko zrzuceniem kilku kilogramów bądź dbałością o zdrowie, ale też wpływem jedzenia na umysł i duszę.

Nie da się ukryć, że dobre, naturalne jedzenie poprawia biodynamikę człowieka, wpływając na praktykę duchową, a nawet relacje międzyludzkie.

Słowo żywność określa zbiorczo każdą substancję, którą żywy organizm może przekształcić w energię i nową tkankę przy użyciu procesu przemiany materii. Składniki odżywcze dostarczane przez pożywienie są używane jako budulec w organizmie lub zostają utleniane, w wyniku czego powstaje energia wykorzystywana do zasilania komórek.

Organizm naprawia i zastępuje swoje struktury w oparciu o stały dopływ materiałów, z których jest zrobiony. Poza tym utrzymuje w działaniu wszystkie procesy życiowe dzięki produkowanej energii. Bez ciągłych dostaw pożywienia nie ma więc mowy o życiu ani zdrowiu.

W kwestii odżywiania i duchowości powinniśmy zwrócić uwagę na trzy kluczowe koncepcje:

  1. Jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem. Jesteśmy istotami zarówno fizycznymi, jak i duchowymi.
  2. Odżywiając organizm, musimy dbać na równi o wszystkie jego elementy: ciało, umysł i ducha.
  3. Stosunek do jedzenia uczy nas wiele o tym, kim jesteśmy i jaką prowadzimy egzystencję.

Dobre jedzenie, dobre zdrowie, dobre życie

Przywiązywanie wagi do tego, co się je, jest bardzo ważne. Jedząc co popadnie, zaczynamy podupadać na zdrowiu, tracimy siły i energię potrzebną do działania. Wraz z pogarszającym się stanem ciała, umysł pracuje wolniej i potrzebuje więcej odpoczynku. Człowiek po spożyciu niezdrowego posiłku jest senny i zmęczony.

Niektórzy sądzą, że nie ma to wielkiego wpływu na sferę duchową. Wielu ludzi uważa duchowość za coś całkowicie oderwanego od fizycznego aspektu istnienia. Modlitwa czy medytacja koncentrują się na umyśle, a ich charakterystyczną cechą jest oderwanie uwagi od ciała.

Może się więc wydawać, że fizyczny aspekt ludzkiej istoty stanowi w tym wypadku balast, od którego należy się uwolnić. Nic bardziej mylnego – ciało jest naczyniem przechowującym w sobie całą moc człowieczą. Od jakości tego naczynia zależy ilość sił i życiowych możliwości.

Zdrowe ciało zapewnia spokój umysłu. Jeśli dobrze się czujesz, nie musisz zaprzątać sobie głowy stanem zdrowia.

Tak samo jest w przypadku duszy. Jeśli o nią zadbasz w odpowiedni sposób, nie będzie konieczności przejmowania się tym wszystkim, co budzi strach u wielu ludzi – choćby wyznawców różnego rodzaju religii.

Jeśli sądzisz, że czytanie świętych tekstów wystarczy dla dobrego rozwoju duchowego, jesteś w błędzie. Musisz zrobić o wiele więcej.

Warto przeczytać: Jak dbać o duszę? 15 sposobów na zdrowie duchowe.

Oczywiście dbanie o duszę wymaga także działań na poziomie fizycznym. Warto uprawiać medytację i jogę, ale też trzeba pamiętać o codziennej aktywności fizycznej i relaksie. Oraz o jedzeniu odpowiednich pokarmów.

Można powiedzieć, że zdrowe ciało jest punktem wyjścia dla zdrowej duchowości. Jeśli jest ci znana hierarchia potrzeb wg Maslowa, zapewne wiesz, że fizjologia jest fundamentem wszystkich potrzeb człowieka. Bez zaspokojenia potrzeb fizjologicznych nie ma mowy o dążeniu do realizacji wyższych celów.

Dlatego wszystkim swoim klientom oraz znajomym i członkom rodziny zawsze doradzam dbanie o ciało. Zbyt wiele od niego zależy, żebyśmy mogli sobie pozwolić na jego ignorowanie.

Nie można dobrze myśleć, dobrze kochać, dobrze spać, jeśli nie jadło się dobrze. – Virginia Woolf, A Room of One's Own

Osobista droga

Każdy człowiek jest inny i ma własne potrzeby dietetyczne. Musisz znaleźć to, co na ciebie działa najlepiej. Przetestuj różne sposoby odżywiania się i sprawdź, z czego wyciągasz największe korzyści. Kiedy już przyzwyczaisz się do stosowania odpowiedniej diety, nie będzie konieczny wysiłek w jej stosowaniu. Twoja dieta stanie się dla ciebie rutyną i będziesz ją uważać za całkowicie naturalny element swojego życia.

Jedzenie nie powinno być ciężką pracą. Jeśli sprawia ci trudność powstrzymywanie się od spożywania jakichś potraw, najwyraźniej coś robisz nie tak.

Organizm oznajmia swoje potrzeby w sposób bardzo subtelny. Jeśli masz na coś apetyt, zazwyczaj oznacza to, że są w tym zawarte pewne wartości, których potrzebujesz.

Oczywiście mówię tutaj o zdrowym ciele, którego system nie jest rozchwiany przez szkodliwe substancje, jak np. cukier, nikotyna, alkohol czy kofeina. W zdrowym ciele panuje doskonała równowaga pozwalająca na prowadzenie naturalnej komunikacji pomiędzy sferą duchową a fizyczną.

Odpowiednie odżywianie jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników zapewniających dobre zdrowie. Dzięki niemu możemy też dotrzeć do samego centrum swojej istoty i doświadczyć głębszych poziomów świadomości.

Musimy pamiętać, że zdrowy pokarm to nie tylko witaminy, surowe owoce i warzywa, minerały, białka i kwasy tłuszczowe. Rozpatrując kwestie żywieniowe, powinniśmy spojrzeć na problem z perspektywy całego systemu energetycznego.

Nasze posiłki pochodzą ze środowiska, w którym żyjemy. Jako jego część stają się swoistym łącznikiem pomiędzy człowiekiem a naturą (całym wszechświatem). A to wpływa na nas w istotny sposób. Bardzo znane powiedzenie brzmi: jesteś tym, co jesz. Dużo w tym prawdy.

Duchowe pożywienie

Podobnie jak ciało, również duch i umysł potrzebują pożywienia. Nie sądźmy, że jest inaczej. Wszystko działa na tych samych zasadach. Skoro więc nasz organizm potrzebuje doładowania, podobnie będzie z duchem i umysłem.

W duchowym odżywianiu chodzi o sekret życia ludzkiego; jego odkrywanie i rozumienie. Wiedza i mądrość zdobywane przez duchową praktykę prowadzą do uznania pewnych uniwersalnych prawd, jak chociażby jedności między roślinami, zwierzętami, ludźmi i tajemniczą mocą sprawczą – źródłem wszystkiego (niektórzy nazywają je Bogiem, ale nie zawsze).

Ucząc się od wielkich nauczycieli, czytając książki i medytując, karmimy swojego ducha oraz umysł. Jest to pokarm całkowicie niematerialny, lecz nie brakuje mu energii. To ogromna siła napędowa każdego z nas. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest w naszym życiu. Uważność, zrozumienie, cierpliwość – to cechy, które rozwijają się dzięki duchowym pokarmom.

Świadomość nie może bez nich wzrastać.

Najważniejsze

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasz psychofizyczny dobrobyt. Cokolwiek chcemy osiągnąć, odpowiednim jedzeniem będziemy wspierać lub szkodzić sobie na drodze do sukcesu. Podstawową zasadą w kwestii właściwego odżywiania (i nie tylko) jest zachowanie równowagi. Popadanie w skrajności nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Powtarzam to na każdym kroku: najważniejsza jest harmonia.

Co to oznacza w praktyce?

Szukanie takich produktów żywieniowych, które będą odpowiadały potrzebom naszych organizmów (w ujęciu fizyczno-duchowym).

Nie chodzi tutaj o przechodzenie na wegetarianizm czy weganizm. Całkowita rezygnacja z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest właśnie skrajnością, której należy unikać.

Bez wątpienia są ludzie, dla których dieta roślinna jest właściwa, a nawet wskazana. Niemniej nie dotyczy to wszystkich. Twierdzenie, że tylko weganizm to odpowiednia dieta duchowa, jest nie tyle niedopatrzeniem, co zwyczajną nieprawdą.

Spożywanie mięsa w niczym nie przeszkadza prawidłowej praktyce duchowej.

Właściwe odżywianie łączy Zachodnią wiedzę ze Wschodnimi mądrościami (np. ajurweda). Połączenie ponadczasowej mądrości wszystkich kultur pozwala stworzyć system zdolny nie tylko do utrzymania zdrowia, ale i prawidłowego rozwoju duchowego.

Autorka: Joanna Szewczyk

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: odżywianie i duchowość, dieta a duchowość, odżywianie na duchowej ścieżce, rozwój duchowy a odżywianie, duchowe odżywianie, duchowość jedzenie, odżywianie a rozwój duchowy, jedzenie i duchowość jaki mają związek.