Co to znaczy być odpowiedzialnym?

Co to znaczy być odpowiedzialnym?

Być odpowiedzialnym człowiekiem to piekielnie trudny wyczyn. Wielu ludziom się to nie udaje. Ich umysły nie znają samokontroli, a przez to wciąż poszukują szczęścia gdzieś daleko – w świecie materialnych uciech.

Człowiek odpowiedzialny potrafi wykorzystywać swoje umiejętności w roztropny sposób, z pożytkiem dla siebie oraz innych osób. Takie postępowanie zazwyczaj wzbudza szacunek i jest doskonałym świadectwem istoty świadomie praktykującej duchowość.

Co naprawdę znaczy być odpowiedzialnym?

Siódme przykazanie rozwoju duchowego:
Jesteś odpowiedzialny za siebie i swoje poczynania.

To może się wydawać całkowicie oczywistym stwierdzeniem: jesteśmy odpowiedzialni za swoje czyny, myśli i emocje. Oczywistość oczywistością, ale wielu ludzi w jakiś dziwny sposób unika świadomości tego faktu.

Wiadomo, że łatwiej jest winić kogoś innego za własne niepowodzenia. To przecież los/Bóg/pech sprawił, że powinęła nam się noga – myślimy często. Czy rzeczywiście tak jest? Czasami w życiu stajemy w obliczu nieprzewidzianych i niezaplanowanych zdarzeń. Nie mamy na nie większego wpływu, ale to nie znaczy, że nasza reakcja na nieszczęście powinna ograniczyć się do załamywania rąk i użalania się nad sobą.

Żyjąc na naszej cudownej planecie, doświadczamy wielu rzeczy. Czasami są to piękne, a czasami okropne zdarzenia. Nic nie poradzimy na taką rzeczywistość. Nie można przeżywać przyjemnych chwil przez cały czas – tak to już jest. Czy zauważyliście jednak, że w przypadku zdarzeń pozytywnych nikt nie ma oporów z przypisywaniem sobie zasługi za ich powstanie? Z kolei wina za negatywne doświadczenia niezwykle często jest zwalana na kogoś innego.

Tak jest łatwiej i dlatego...

... to bardzo powszechne podejście.

Jednak jeśli naprawdę chcesz się rozwijać, musisz to zmienić. Weź odpowiedzialność za siebie. Właśnie teraz, w tej chwili podejmij decyzję: przestań liczyć na to, że ktoś za ciebie rozwiąże wszystkie problemy. Od teraz spełnienie marzeń to już nie jest kwestia szczęśliwego trafienia w totka, lecz świadome działanie. Twoje myśli od teraz niech staną się czyste – pozbawione usprawiedliwień i wymówek.

Dlaczego? Ponieważ to nie Bóg decyduje o twoich doświadczeniach. To nie ślepy los determinuje twoje życie. Inni ludzie nie podejmują za ciebie decyzji. A przynajmniej nie powinni tego robić.

Człowiek jest ze swej natury istotą posiadającą zdolność podejmowania decyzji i ma możliwość dokonania wyboru. Nie zawsze jest to wybór właściwy, nie zawsze przyjemny; jednak za każdym razem jest twoim wyborem. To jest twoje prawo, ale i obowiązek.

Wybierasz swoją ścieżkę świadomie i działasz, by realizować konkretne cele. Jeśli się nie uda – trudno. Ważne, żebyś działał i zaakceptował konsekwencje swoich działań. Nie możesz uchylać się od odpowiedzialności za nie.

Co zyskujemy, przejmując odpowiedzialność za samych siebie?

  1. Możemy skoncentrować swoją uwagę na rzeczach, na które mamy realny wpływ – nie marnujemy czasu i energii na bezsensowne usprawiedliwianie się i obwinianie innych; zajmujemy się bardziej sobą i swoimi możliwościami niż zewnętrznymi przeszkodami.
  2. Łatwiej dostrzegamy popełniane błędy i nie ukrywamy ich przed sobą; nie karmimy się złudzeniami, gdyż nie musimy już (zawstydzeni) odwracać oczu od prawdy.
  3. Szybciej się uczymy, a nasza nauka jest o wiele bardziej wartościowa. Można bowiem uczyć się bezwartościowych rzeczy zamiast tego, co naprawdę ważne. Będąc odpowiedzialnym, potrafimy świadomie kierować swoim rozwojem.
  4. Łatwiej przychodzi nam akceptowanie innych ludzi oraz ich poglądów. Stajemy się bardziej tolerancyjni, a to zawsze pozytywnie odbija się na relacjach międzyludzkich.
  5. Podejmujemy świadome decyzje w oparciu o właściwe przesłanki. Człowieka odpowiedzialnego nie da się łatwo oszukać. Fakt ten w istotny sposób zwiększa naszą kontrolę nad własnym życiem.
  6. Stanowimy większą wartość dla świata. Każdy człowiek daje coś od siebie całej ludzkości. Niektórzy przynoszą w darze złe rzeczy, inni dobre. Odpowiedzialność pozwala na głębszy wgląd w naturę wszechświata. Nasze działania są więc w naturalny sposób bardziej sprecyzowane i wartościowe.
  7. Dajemy dobry przykład. Człowiek odpowiedzialny jest wart naśladowania – wszyscy to widzą. Ludzie chętnie naśladują zachowania przynoszące korzyści; uczą się dzięki nim. Odpowiedzialne postępowanie bardzo szybko jest dostrzegane przez otoczenie. Człowiek odpowiedzialny tworzy wokół siebie atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. A któż nie ceni sobie tych dwóch rzeczy?
  8. Odnosimy większe sukcesy – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Pożegnaj wymówki

Jeśli zdecydujesz się na wzięcie odpowiedzialności, znikną wszystkie wymówki, a ty zyskasz pełną swobodę działania. Nic nie będzie cię ograniczać. Nawet uczucia i przekonania. Wiara i religia przestanie mieć nad tobą władzę. Państwo i urzędnicy przestaną być wrogami. Rodzina i przyjaciele nie będą przytłaczać i stresować. Zyskasz wewnętrzną pewność siebie, a twoje postępowanie będzie o wiele bardziej zdecydowane.

Człowiek przyjmujący pełną odpowiedzialność za siebie ma o wiele większe możliwości w każdej dziedzinie. Można powiedzieć, że zyskuje prawdziwą moc; twórczo-destrukcyjną siłę, która pozwala wykroczyć poza ograniczenia codziennego życia.

Nie wiem, jak inni, ale ja wolę być takim człowiekiem, niż kimś użalającym się nad sobą i marnującym cenne minuty życia. Wszak życie jest krótkie, prawda? Po co marnować czas na coś, co przynosi tylko smutek i cierpienie?


Autor: Wojciech P. P. Zieliński
Założyłem tę stronę internetową, by pomóc wszystkim osobom, dla których liczy się uniwersalna duchowość. Nie taka, która nakłania do nienawiści i walki, lecz prawdziwa - skupiona na szczerych poszukiwaniach prawdy.


Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:


Komentarze

Dołącz do nas

Polub nas na Facebooku, by otrzymywać powiadomienia o nowościach.

Szukaj na stronie

O nas

Niniejsza strona internetowa ani jej autorzy nie są powiązani z żadną religią, sektą, związkiem wyznaniowym, ruchem New Age etc. Uważamy, że duchowość nie ogranicza się do jednej ideologii – jest uniwersalna i dotyczy w takim samym stopniu wszystkiego i wszystkich. Pamiętaj: w duchowości najważniejszy jest człowiek i jego osobista droga a nie Bóg, guru czy kościół.

Materiały zawarte na łamach niniejszego serwisu są objęte prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane ani powielane w jakikolwiek sposób bez zgody autorów.

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: co to znaczy być odpowiedzialnym, czym jest odpowiedzialność, jesteś odpowiedzialny za swoje czyny, być odpowiedzialnym człowiekiem, być człowiekiem to być odpowiedzialnym, czy jestem odpowiedzialny, co to znaczy być odpowiedzialnym zapytaj, odpowiedzialność co to znaczy, co to znaczy być odpowiedzialnym religia.