6 duchowych miejsc

6 duchowych miejsc, których (być może) nie znasz

Święte miejsca znajdują się w każdej kulturze, na całym świecie. Niektóre powstały w zamierzchłej przeszłości, inne są stosunkowo nowe. Wszystkie jednak łączy jedno: posiadają ogromne, duchowe znaczenie dla wielu ludzi. Większość z nas zapewne słyszała o tych bardziej znanych, jak Stonehenge, Mekka czy Watykan. Istnieje jednak wiele miejsc mniej znanych, które warto odwiedzić.

W tym artykule chciałbym przedstawić kilka punktów na mapie świata, bardzo ważnych z punktu widzenia duchowości. Niektóre z nich są obecnie raczej celami turystycznych podróży, ale nadal mają tę specyficzną aurę tajemniczej głębi, jaką zostały nasycone przez pokolenia duchowych poszukiwaczy.

Złota Świątynia

Złota Świątynia znajduje się w mieście Amritsar w Indiach i jest duchowym centrum wyznawców sikhizmu. Mimo to każdy człowiek – niezależnie od swojej wiary i poglądów – jest tutaj mile widziany. Złota Świątynia jest bardzo popularnym miejscem pielgrzymek. Można się tu bez przeszkód modlić, pogłębiać swoją osobistą duchowość lub po prostu zwiedzać. Do Świątyni przybywa około 50000 osób dziennie.

Angkor Wat

Angkor Wat to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kambodży. Zbudowana w dwunastym wieku ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu jest największym kompleksem świątynnym na świecie. Angkor Wat umieszczono na liście UNESCO jako jeden z najważniejszych obiektów historyczno-sakralnych w Azji Południowo-Wschodniej.

Jerozolima

Jedno z najstarszych miast na świecie. Jerozolima jest duchowym centrum judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Około dwóch milionów podróżnych odwiedza Jerozolimę każdego roku. Żydzi pielgrzymują do Ściany Płaczu. Chrześcijanie odwiedzają Golgotę, gdzie ukrzyżowano Jezusa. Z kolei muzułmanie podziwiają piękno jednego z najważniejszych dla nich sanktuariów, zwanego Kopułą na Skale. Podróżni mogą poznać historię miasta podczas wycieczek organizowanych przez lokalne muzea, odwiedzić grobowce starożytnych królów oraz obejrzeć liczne odkrycia archeologiczne.

Uluru

Zwana również Ayers Rock lub po prostu The Rock (Skała). Jest to formacja skalna znajdująca się w centralnej części Australii, na Terytorium Północnym. To nie tylko najbardziej znany, naturalny punkt orientacyjny, ale również ceniony przez wielu ludzi cel duchowej wędrówki. Obszar ten jest święty dla Aborygenów, którzy nadal odprawiają tam swoje tradycyjne rytuały i ceremonie. Większość ludzi postrzega Uluru jako duchowy symbol kontynentu.

Bodh Gaya

Około 2500 lat temu Siddhartha Guatama (Budda) medytował pod drzewem Bodhi w Bodhgaja w Indiach, gdzie osiągnął oświecenie. Dziś miasto to pozostaje celem pielgrzymek buddystów, dla których na całym świecie nie ma bardziej świętego miejsca.

Sedona, Arizona

Tutaj nie znajdziecie olbrzymich świątyń, lecz piękno stworzone przez naturę. Sedona obfituje w gigantyczne czerwone skały, piękne panoramiczne widoki oraz wiry energetyczne. Broszury turystyczne Sedony przedstawiają ten obszar jako duchowe miejsce mocy. W kilku punktach ludzie mogą mocniej poczuć przepływającą energię. Jak to się objawia? Niektórzy twierdzą, że widzą kolory lub energetyczne wiry, podczas gdy inni po prostu mają poczucie spokoju i harmonii. Cokolwiek sądzisz na temat miejsc mocy, jedno nie ulega wątpliwości: widoki Sedony zapierają dech w piersiach i są bardzo inspirujące dla duchowych poszukiwań.

Ten artykuł został opublikowany w „Przewodniku duchowym” nr 5

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2018 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.