Cnoty

3 cnoty, które uwolnią cię od cierpienia

Przez długi czas zastanawiałem się, jakie cechy charakteru (cnoty) są tymi najważniejszymi na ścieżce samodoskonalenia. Wyboru można dokonać z całkiem sporej liczby ewentualności, więc nie było łatwo ustalić te trzy, które są absolutnie niezbędne człowiekowi do szczęścia.

Jeśli chcę, by mój duch rósł, muszę pozwolić mu na wzrost. Żeby tego dokonać, konieczne jest perfekcyjne opanowanie trzech cnót. Kiedy już uświadomiłem sobie ich znaczenie i ważność, zapisałem je na karteczce i powiesiłem nad biurkiem. Odtąd zawsze, pracując czy oddając się swoim pasjom, mogę spoglądać na trzy słowa, które stanowią fundament wielkiego ducha.

Skromność

Idąc przez życie, wciąż poszukujemy spełnienia. Każdy człowiek ma swoje pragnienia i pomysły, by je realizować. Choć nie zawsze się udaje, ciągle próbujemy osiągnąć wszystko, co tylko możliwe. Niektórzy z nas przesadzają w swoich dążeniach i grzęzną w bagnie nieokiełznanego pożądania. Wówczas pojawia się cierpienie, z którego nie jest łatwo się wyzwolić.

Są jednak ludzie, którzy nie gonią za sukcesami czy bogactwem materialnego świata. Zamiast tego realizują się w prosty i niczym nieskrępowany sposób. Bez wielkich pieniędzy, sławy czy wpływów. Wiodą proste życie i są szczęśliwi. Tak po prostu. Cokolwiek się dzieje w ich życiu – są zadowoleni.

Źródłem takiego szczęścia jest skromność. Cecha, która zapewnia ciszę w umyśle i spokój w sercu. Skromny człowiek nie potrzebuje wiele od życia, ale ma wszystko, czego pragnie. Niczego mu nie brakuje. Żyje jak król świata, choć nie mieszka w złotym pałacu i nie usługują mu zastępy ludzi.

Skromność pozwala cieszyć się życiem w jego najprostszej formie. Bez sztucznych dodatków wszystko wydaje się bardziej surowe, ale i o wiele bardziej naturalne.

Wszechstronność

Nasz świat celebruje specjalizację. To całkiem naturalne, gdyż wąska specjalizacja członków społeczeństwa jest dla niego bardziej opłacalna. Nie tylko sprawia, że rozwój dokonuje się szybciej, ale również trzyma ludzkie masy w ryzach systemu. Wąski specjalista jest bowiem mocno uzależniony od innych. Musi jak najlepiej dostosować się do ogółu, iść z prądem. Nie pozwoli sobie na niezależność i odstępstwo od panujących norm. Taki człowiek nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla ogólnoświatowej strefy komfortu. Nie wychyla się i nie podburza sposobów myślenia innych ludzi.

Dlatego społeczeństwo zawsze będzie hołdowało specjalizacji.

A prawda jest taka, że to właśnie człowiek wszechstronny może stworzyć coś naprawdę ponadczasowego. Małe wytwory ludzkie nie mają wielkiej wartości. Zostaną zapomniane za dwa lub trzy wieki albo i szybciej. Najcenniejsze są nieśmiertelne dzieła.

Spójrz, dla przykładu, na wspaniałą księgę Tao Te Ching. Jej autor musiał przeżyć całe życie, by dojść do wystarczająco wielkiej mądrości, koniecznej do powstania dzieła. Według niektórych podań, Laozi był państwowym urzędnikiem niskiego szczebla. Gdyby jednak poświęcił całą swoją uwagę jedynie zagadnieniom związanym z pracą i karierą, jego umysł nigdy nie wzniósłby się na odpowiedni poziom. By tego dokonać, Laozi musiał poznawać wszystkie aspekty rzeczywistości i zgłębiać ich naturę. Powtarzam: wszystkie aspekty. Ograniczenie się tylko do niektórych z nich skutkowałoby wykształceniem ułomnej, niepełnej wiedzy. Czy taką wiedzę można by wówczas nazwać mądrością?

Cierpliwość

Gdy czekasz, twój umysł uspokaja się, duch przystaje na moment, a serce zwalnia rytm. Twoje życie wydłuża się, choć możesz odnosić odwrotne wrażenie.

Na co czekasz? Odpowiedź na to pytanie będzie inna w zależności od osoby, która owej odpowiedzi udzieli.

Kiedy czekam na pociąg, nie niecierpliwię się. Słysząc zapowiedź opóźnienia, nie przeklinam w duchu. Po prostu czekam. Gdybym pozwolił sobie na nerwy, jedyne, co bym wtedy osiągnął, to gniew w sercu i głębsza zmarszczka na czole.

Cierpliwość jest cenna, gdyż cierpliwy człowiek zawsze – podkreślam: zawsze – dostaje to, na co czeka. Tak działa wszechświat. Cierpliwi doczekują się realizacji swoich marzeń, proszący otrzymują, a pukającym otwierają bramy domostw i miast.

Osobiście jeszcze nigdy nie zawiodłem się na swojej cierpliwości. Ktoś może powiedzieć, że to nic wielkiego. Jednak dla mnie to oznacza, że mogę osiągnąć w swoim życiu wszystko. Cokolwiek wybiorę na cel swoich działań.

Trzy cnoty

Wspomniana na początku karteczka wygląda bardzo niepozornie. Zapisałem na niej:

Skromność + Wszechstronność + Cierpliwość

Nie potrzebuję więcej, by wiedzieć, jaką ścieżką podążać każdego dnia.

 

Autor: Wojciech P. P. Zieliński

Zmień czyjeś życie na lepsze! Udostępnij:
Share on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Komentarze
 1. Katarzyna
 2. Redakcja
 3. Michał Toczyski
 4. Adam
 5. Norm
 6. Leptir
 7. ja jestem
 8. Krysia
 9. Leptir
 10. Krysia
 11. Krysia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pisząc komentarz zastosuj się, proszę, do naszych zasad komentowania.

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2012-2018 Przewodnik duchowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.